Юридическая Компания

КАС ВС: Закон не встановлює обов`язок засвідчення копій довіреності безпосередньо керівником юридичної особи, що видав довіреність

Опубликовано 31 Янв 2020 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Апеляційний адміністративний суд повернув апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на підставі частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України у зв`язку з тим, що апеляційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати. Апеляційний адміністративний суд вказав на те, що наявна у матеріалах справи копія довіреності засвідчена самим представником, не є документом, що посвідчує повноваження останнього, оскільки у матеріалах справи відсутній документ, що підтверджує повноваження цієї особи на засвідчення копії довіреності.

Касаційний адміністративний суд не визнав таку позицію обґрунтованою. Суд касаційної інстанції скасував ухвалу апеляційного суду та направив справу для продовження розгляду до апеляційного адміністративного суду.

ВС вказав на те, що законодавством не встановлено жодних обмежень щодо зазначення у змісті довіреності посилання на уповноваження представника на засвідчення копій документів, у тому числі й довіреності, а також щодо подання таких копій до будь-якого підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, державних органів, суду.

Та у разі коли до адміністративного суду звертається представник юридичної особи, закон не встановлює обов`язок засвідчення копій довіреності на представництво нотаріусом або ж безпосередньо керівником юридичної особи, що видав довіреність.

А трактування положень статті 59 КАС України у протилежному аспекті є неправомірним обмеженням права на доступ до правосуддя. Наведене випливає і з практичної реалізації нотаріального посвідчення копій довіреності та (або) посвідчення копій довіреності керівником юридичної особи, що її видав, пов`язаної із настанням збитків матеріального характеру, часовими затратами та ін. Таке обмеження права на доступ до суду полягає у надмірному формалізмі.

Суд нагадав, що статтею 60 КАС України встановлено, що представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері (частини перша, друга цієї статті).

Частиною 10 статті 44 КАС України, передбачено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

КАС ВС роз’яснив, що з огляду на сукупний правовий аналіз наведених положень, особа, яка подає скаргу від імені іншого учасника справи (сторони), як представник, що діє на підставі довіреності якій надане таке право, не позбавлений можливості на засвідчення копій певний документів які надаються до суду в письмові формі, за умов, якщо на таке засвідчення немає застережень у виданій довіреності.

ВС дійшов висновку, що слід вважати підтвердженими повноваження представника суб`єкта владних повноважень на підставі завіреної ним копії довіреності, якщо право цього представника засвідчувати своїм підписом копії документів випливає зі змісту виданої йому довіреності та за відсутності у ній відповідного застереження на вчинення певної дії (постанова від 23.01.2020 у справі № 607/22360/19).