Юридическая Компания

КГС: Балансоутримувач не має права замість власника (орендодавця) вимагати виселення орендаря

Опубликовано 16 Окт 2019 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Комунальне підприємство Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду звернулося до господарського суду з позовом до органу самоорганізації населення про виселення відповідача із нежитлового приміщення.

Позивач зазначав, що відповідач після припинення дії договору про передачу майна територіальної громади в оренду спірне орендоване приміщення не звільнив і не повернув за актом приймання — передачі.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про задоволення позовних вимог. Касаційний господарський суд скасував судові рішення, а у позові відмовив.

Відповідно до встановлених у цій справі судами обставин між районною в місті Києві державною адміністрацією — орендодавцем, органом самоорганізації населення і КП — підприємством-балансоутримувачем укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду.

Позивач звернувся до відповідача із заявою-попередженням, в якій поінформував відповідача про припинення договору у зв`язку із закінченням терміну дії, просив орендаря передати спірне приміщення за актом приймання-передачі.

Колегія суддів Касаційного господарського суду звернула увагу на те, що саме власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном (частина 1 статті 317 Цивільного кодексу України), які він може реалізовувати на власний розсуд. Тобто лише власник має право визначати юридичну долю свого майна, у тому числі й шляхом надання майна іншим особам, а також повернення (вилучення) цього майна від відповідних суб`єктів.

Така правова позиція викладена і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 910/12224/17.

Суд касаційної інстанції зазначив, що оскільки чинне законодавство не надає КП права виступати орендодавцем щодо спірного нерухомого майна та мати права орендодавця, балансоутримувач не вправі заявляти вимогу про зобов`язання орендаря повернути орендоване майно, як і повідомляти відповідачеві про відсутність наміру продовжити договір. Отже, балансоутримувач не має права замість власника (орендодавця) вимагати виселення орендаря.
Наведене відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 06.09.2019 у справі № 910/7364/18.

Суд зазначив, що таку правову позицію стосовно прав орендодавця і балансоутримувача згідно з договором оренди комунального майна викладено у постановах Верховного Суду України від 07.06.2017 у справі № 910/9480/16, від 07.06.2017 у справі № 910/9482/16.

Тому висновок господарських судів про наявність правових підстав для задоволення позову ВС визнав помилковим (постанова від 01.10.2019 у справі № 910/4446/19).