Юридическая Компания

Косметолог. Коли потрібна ліцензія на косметологічну (медичну) діяльність.

Опубликовано 19 Апр 2019 в Главная | 10 комментариев

Останнім часом занадто популярними стали послуги косметологів. Це і не дивно, в погоні за молодістю та красою, жінки готові витрачати шалені кошти, щоб бути якомога привабливішими.

Але, звертаючись до відповідного спеціаліста, жінки більше орієнтуються на інтернет-рекламу, фото робіт, при цьому зовсім не беруть до уваги той факт, хто саме вам надає цю послугу.

Чи знаєте ви, що класифікатор професій, навіть, не містить таку назву, як косметолог.

В класифікаторі наявна за кодом «2224.2» назва — Провізор-косметолог.

Відповідно Довідника кваліфікаційних характеристик, завданнями провізора-косметолога є забезпечення технічної підготовки виробництва парфумерно-косметичних засобів у промислових умовах, впровадження технологічного процесу їх виробництва. Складання нормативно-технічної документації виробництва парфумерно-косметичних засобів. Розроблення нових та вдосконалення існуючої рецептури парфумерно-косметичних засобів, проведення маркетингового пошуку з питань їх конкурентоспроможності, тощо.

Як бачимо, це трошки інше, а ніж те, що ми звикли розуміти під поняттям «косметолог».

Однак, саме види послуг, що надаються визначають юридичну специфіку діяльності такої професії та вимагають певного документального забезпечення.

Якщо виходити із самих актуальних косметологічних послуг, таких як: косметологічні процедури, що пов’язані з глибоким, інвазивним проникненням під шкіру, мезотерапія, ін’єкції ботоксом або силіконом, апаратна терапія тощо, така діяльність підпадає під медичну практику та підлягає ліцензуванню.

В Державному класифікаторі видів економічної діяльності 2010 в класі 86.22 виділено клас «Спеціалізована медична практика», що передбачає медичне консультування та лікування у сфері спеціальної медицини лікарями-спеціалістами та хірургами.

Відповідно, до медичних послуг відносяться процедури, пов’язані з введенням речовин в порожнину організму різними способами (ін’єкційно, природніми шляхами, тощо), що передбачають пошкодження шкірного покриву і слизової оболонки, а також вимагають застосування медичного обладнання та інструментів. Перелік даних процедур достатньо різноманітний. До них відносяться всі види пластичних операцій, апаратна косметологія, мезотерапія, ін’єкції ботоксу і силікону, епіляція, пілінг, ліпоксація, гідроколонотерапія та ін. Такі процедури повинні проводитися особами з медичною освітою, та за наявності відповідної ліцензії.

Важливо пам’ятати, що особа, яка проводить медичні процедури відповідає за життя і здоров’я свого клієнта, а проведення таких процедур без відповідної ліцензії та без медичної освіти може потягти за собою адміністративну, а у деяких випадках і кримінальну відповідальність.

 В судовій практиці трапляються випадки коли особи, які постраждали внаслідок неякісного надання косметологічних послуг звертаються до суду за захистом своїх порушених прав.

Одним із таких прикладів є Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі № 161/12939/15-ц, де до суду звернулась позивачка з приводу відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків завданих медичною сестрою у зв’язку із проведенням процедури біоревіталізації та введення філерів на дому.

Як вбачається із матеріалів справи,- медична сестра закінчила курси підвищення кваліфікації «Інституту Професійних Технологій» за спеціальністю косметолог-естетист, а також успішно закінчила теоретичні та практичні курси з ревіталізації та введення косметичних препаратів.

При цьому, у даної медичної сестри ліцензія на медичну діяльність була відсутня.

Вона не працює в спеціалізованій косметологічній клініці, кабінеті.

Суд у своєму рішенні прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у зв’язку із відсутністю належних і допустимих доказів, які б підтверджували факт надання відповідачем позивачу послуг із істотними недоліками, що у подальшому призвело до ушкодження здоров’я, та неможливістю доведення причинного зв’язку із завданою шкодою і протиправною поведінкою медичної сестри.

У подальшому позивачка звернулась з апеляційного скаргою до апеляційного суду Волинської області з проханням скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення у зв’язку з тим, що медична послуга була надана з порушенням встановленого порядку надання таких послуг, без наявної ліцензії, відповідної освіти та з порушенням умов використання медичного препарату. Суд апеляційної інстанції задовольнив частково апеляційну скаргу позивача мотивуючи це тим, що згідно з наказом МОЗ СРСР від 28.12.1982 року № 1290 «Про заходи по поліпшенню косметологічної допомоги населенню» визначено суб’єктний склад та посадові обов’язки осіб, які надають косметологічну допомогу. Даним наказом затверджено Положення про медичну сестру по косметологічних процедурах де встановлено, які процедури вона може проводити. Зокрема, вона може проводити всі види масажів обличчя і голови, чистку шкіри обличчя, глибоке і повільне шелушіння шкіри обличчя, накладення на обличчя всіх видів масок, гриму, втирання лікувальних засобів в шкіру голови, дарсонвалізацію шкіри обличчя і голови, електроепіляцію.

З аналізу вищезазначених норм законодавства косметолог має право проводити не складні процедури, які не пов’язані з порушенням шкіряного покрову.

Враховуючи встановлені обставини та вимоги чинного законодавства медична сестра не мала права надавати позивачу послуги з порушенням шкіряного покрову. Колегія суддів приходить до висновку, що відповідач надала позивачу послуги, які не повинна була надавати, оскільки не мала відповідної освіти.

Вас, напевно, здивує той факт, що медична сестра не мала права займатись медичною діяльністю такого роду. І річ не тільки у відсутності ліцензії.

Давайте розберемось, Чому?

Річ у тому, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 02.03.2016 р. № 285 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики», отримати таку ліцензію може тільки лікарський склад.

А саме:

Згідно чинного законодавства, медична практика ліцензіатом провадиться за лікарськими спеціальностями та спеціальностями молодших спеціалістів з медичною освітою, перелік яких затверджений МОЗ. Заповнюючи інформацію стосовно спеціальностей медичних працівників, за якими провадитиметься господарська діяльність з медичної практики, необхідно керуватися наступними нормативно-правовими актами:

Номенклатура лікарських спеціальностей, затверджена МОЗ від 19.12.97 р. № 359 (в редакції від 22.03.2006 року);

Наказ МОЗ від 23.11.2007 р. № 742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою».

Вказуючи відомості щодо методів, які застосовуватимуться в медичній практиці, перш за все необхідно користуватися Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. Охорона здоров’я (в редакції від 12.07.2018 року).

Для косметологічного кабінету ключовою фігурою є лікар-дерматовенеролог.

 

 При цьому методами, що застосовуються останнім в медичній практиці будуть: профілактика, діагностика, лікування та реабілітація.

Тобто хірургічні втручання та методи знеболення лікарем-дерматовенерологом не застосовуються. При цьому у своїй медичній практиці ліцензіат повинен застосовувати тільки ті методи профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, що не заборонені до застосування МОЗ.

Згідно Ліцензійним вимогам, медичну допомогу повинні надавати особи, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.

Така відповідність засвідчується документом про вищу освіту державного зразка, сертифікатом лікаря-спеціаліста, посвідченням про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії (за наявності) та свідоцтвом про проходження підвищення кваліфікації (за наявності).

Посилаючись на особистий досвід також хочемо зазначити, що спеціалізовані курси (незалежно від рівня та вартості) не надають права на провадження медичної практики в сфері косметології. А відповідні обіцянки організаторів таких курсів є відвертою брехнею.

Звертаючись за послугою косметологів, Пам’ятайте, що відповідно до ст. 4 ЗУ «Про захист прав споживачів», споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право, зокрема, на: захист своїх прав державою; належну якість продукції та обслуговування; безпеку продукції; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону; звернення до суду і інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

Відповідно до п. 19 ст. 1 ЗУ «Про захист прав споживачів», продукцією є будь-які виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб.

Нагадуємо, що юристи, адвокати Юридичної компанії-Лєгал мають великий досвід у проходженні процедури отримання ліцензії на медичну практику. Тому, якщо Ви вирішили отримати ліцензію на медичну діяльність, ми з радістю Вам допоможемо.

Крім того, якщо Ви або Ваші близькі постраждали від неякісних послуг «косметолога», звертайтесь до адвокатів нашої компанії, ми допоможемо Вам відновити справедливість.

 

Проконсультуватись Ви можете за телефоном: (048) 701-88-71; 068-124-25-85