Юридическая Компания

Подорож за кордон із неповнолітньою дитиною. Все, що потрібно знати про юридичне оформлення документів для подорожі за межі країни із дитиною.

Опубликовано 9 Июл 2019 в Главная | Нет комментариев

Сезон відпусток у розпалі. Як правило, відпустка планується заздалегідь, виділяється час, бронюється готель, купуються квитки, путівки, тощо.

Але при цьому є юридичні тонкощі, щодо оформлення проїзних документів для подорожей за кордон, а тим більше для подорожей із дітьми.

У своїй роботі, адвокати Юридичної компанії-Лєгал зіткнулись із тим, що не повне інформування туристичної агенції щодо вимог до документів для подорожі за кордон із дитиною призвели до втрачених коштів та зіпсованої відпустки.

У зв’язку із чим, ми вирішили підготувати для Вас дану статтю, в якій розповісти про всі законодавчі вимоги щодо подорожі за кордон із неповнолітньою дитиною.

Статтею  313 Цивільного кодексу  України, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни.

Однак, незалежно від мети подорожі (лікування чи оздоровлення за кордоном, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

Якщо дитина перетинає кордон в супроводі одного з батьків, то потрібен  нотаріально посвідчений дозвіл другого з батьків. Документ обов’язково повинен містити маршрут прямування (назва країни) і часові рамки запланованої поїздки.

Нотаріальна згода батьків на вивезення дітей за кордон є юридичним документом, що запобігає незаконному вивезенню (викраденню) дітей з України.

Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібен тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення нотаріально посвідченого дозволу.

Для  оформлення такого дозволу,  нотаріусу потрібно надати такі документи:

—           оригінали паспортів, ІПН батьків,

—           ІПН та свідоцтво про народження дитини;

—           Інформацію про подорож.

 Форма дозволу на перетин дитиною кордону залежить від того, хто супроводжує дитину в подорожі. Якщо донька або син виїжджає з країни в супроводі близьких родичів (бабусі, дідуся, дядьки, тітки, брата, сестри), такий дозвіл раніше повинен був надаватися і батьком, і матір’ю.

Тепер виїзд дитини за кордон на строк до 1 місяця можливий за умови одержання згоди тільки того з батьків, з ким офіційно визначено місце проживання дитини, а також на строк понад 1 місяць, якщо другий із батьків має заборгованість із виплати аліментів.

Перетин кордону здійснюється виключно за оригіналом згоди на виїзд.

Строк дозволу для виїзд прописується індивідуально, так як період її дії безпосередньо залежить від цілей подорожі.

 На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо, однак в деяких випадках (лікування, навчання, спілкування з родичами тощо) такий дозвіл може бути оформлено на декілька поїздок.

 28 серпня 2018 р., набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» № 2475-VIII від 03.07.2018 р. (далі – Закон № 2475-VIII; Закон).

Отже, Закон № 2475-VIII, спрямований на посилення захисту прав дитини на належне утримання, передбачає зміну правил виїзду дитини за кордон і встановлює нові підстави, коли один із батьків може подорожувати з дитиною за межі України без згоди другого.

Покинути Україну без згоди батька (матері) на виїзд дитини за кордон можна в таких випадках:

  • батько є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску;
  • є підтверджена заборгованість по сплаті аліментів терміном більше чотирьох місяців, та за три місяці, якщо дитина з інвалідністю або важко хвора (така довідка отримується у державній виконавчій службі);
  • в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік (Постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 733);
  • свідоцтво про народження дитини, видане  із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України (запис про батька здійснено зі слів матері, тобто фактично батько відсутній);
  • є рішення суду, яке набрало законної сили про надання дозволу на вивезення:
  • є судове рішення, яке набрало законної сили про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім;
  • судове рішення про позбавлення батьківських прав:
  • у разі смерті другого з батьків.

Розпочинаючи із 28 серпня 2018 р., якщо один із батьків бажає виїхати з дитиною за кордон, він може безперешкодно це зробити без нотаріальної згоди другого за сукупності таких умов:

– строк поїздки не перевищує 1 місяця;

– той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок служби в справах дітей);

– є документ, що підтверджує мету й строк поїздки. Мета виїзду дитини за кордон може бути різноманітна: відпочинок, участь у змаганнях, фестивалях, олімпіадах і конкурсах, закордонне лікування або навчання, при цьому підтвердними документами можуть бути довідка з медичного або навчального закладу, броня квитків;

– щодо того з батьків, хто хоче виїхати з дитиною за кордон, немає виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.

Якщо другий із батьків свідомо виконує батьківські обов’язки й не має боргів із виплати аліментів на дитину, то той із батьків, хто планує закордонну поїздку з дитиною та знає адресу другого, має рекомендованим листом повідомити останнього про майбутню поїздку дитини, її мету й тривалість.

При цьому навмисне порушення строку перебування дитини за межами України може спричинити притягнення до адміністративної відповідальності та накладення штрафу. Крім того, це призводить до наступного обмеження в праві на виїзд із дитиною за кордон строком на 1 рік, крім випадку, якщо вдасться отримати нотаріальну згоду другого з батьків на таку поїздку.

Підтвердження місця проживання дитини

Ще раз варто звернути увагу на те, що зазначені нововведені привілеї поширюються тільки на того з батьків, хто має на руках документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним.

Є два способи одержання такого документа: в адміністративному та в судовому порядку.

Так, для підтвердження місця проживання дитини з метою тимчасового виїзду з дитиною за кордон один із батьків може звернутися до служби в справах дітей за місцем проживання дитини. Це ще одна новела законодавства, яку передбачено тепер п. 721 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 р. № 866.

До служби в правах дітей потрібно надати відповідну заяву, копію свого паспорта, свідоцтва про народження дитини, довідку про своє місце реєстрації (якщо цієї інформації немає в паспорті) і про місце реєстрації дитини, копію рішення суду про розірвання шлюбу (якщо є), підтвердження про надіслання рекомендованого листа другому з батьків про майбутню поїздку дитини (якщо адресу другого з батьків відомо та такий лист було надіслано), а також копію документа, виданого лікарсько-консультативної комісією лікувально-профілактичної установи (якщо питання стосується важкохворої дитини або дитини з інвалідністю). За результатами розгляду поданих документів і після відвідування місця проживання дитини служба в справах дітей готує висновок щодо підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України.

На практиці така процедура може зайняти до 1 місяця. Далі зазначений висновок служби в справах дітей у межах семи робочих днів має бути затверджено рішенням/розпорядженням місцевої держадміністрації або виконавчого органу міської чи сільської ради. Проте винесене рішення/розпорядження протягом 10 днів може бути оскаржено до суду в порядку позовного провадження. І лише після спливу цього строку на оскарження рішення/розпорядження про підтвердження місця проживання дитини воно вступає в силу.

Зазначене рішення/розпорядження може бути використано для виїзду дитини за кордон лише протягом 1 року. Пізніше таке рішення/розпорядження можна отримати повторно.

Другий можливий варіант – звернутися до суду з позовом про визначення місця проживання дитини з одним із батьків. Такий позов суд заслуховує в загальному порядку. Суд також долучає до розгляду справи службу в справах дітей, яка після обстеження житло-побутових умов батьків готує той самий висновок про визначення місця проживання дитини. Ґрунтуючись на цьому висновку служби в справах дітей, суд виносить рішення, визначаючи місце проживання дитини з мамою або батьком. Крім того, питання про місце проживання дитини суд може вирішити також у межах розгляду справи про розірвання шлюбу.

Таке рішення суду може бути опротестовано за загальною процедурою, і юридичної сили воно набуває лише після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляцію так і не подано. Водночас після набрання юридичної сили рішення суду про визначення місця проживання дитини стає остаточним і діє без обмеження строку. У такому випадку для підтвердження місця проживання дитини з метою виїзду за межі України не потрібно буде повторно звертатися до суду або служби в справах дітей.

Неповнолітні діти перетинають межі України за допомогою закордонного паспорту.

Слід зазначити, що Міграційна служба України припинила виготовлення проїзних документів для дітей, а також їх внесення в закордонні паспорти батька або матері. Дійсний проїзний документ дитини може використовуватися для виїзду за кордон до закінчення терміну дії, але не пізніше, ніж до 1 жовтня 2019 року.

Таким чином, переймаючи європейську практику, закордонний паспорт для дитини є єдиним діючим документом для перетину кордону.

 При цьому оформити його можна і новонародженим, але термін дії документа для дітей, які не досягли 16 років, обмежений чотирма роками. Після досягнення 16-річного віку закордонний паспорт видається на 10 років.

Для отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон слід звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби та подати повний пакет документів для виготовлення закордонного паспорта на дитину, список яких наведено нижче:

  • заява-анкета, заповнена дитиною (якщо їй виповнилося 16 років) або одним з батьків (для оформлення закордонного паспорта особам, які не досягли шістнадцяти річчя)
  • 2 кольорові фотографії розміром 3,5 на 4,5 см, а також фотографія розміром 10 на 15 см портретного формату
  • паспорт громадянина України або свідоцтво про народження
  • квитанції про оплату адміністративного збору

При оформленні документів на виготовлення дитячого закордонного паспорта присутність малюка до 12 років не обов’язкова. Діти старшого віку повинні з’явитися у відділ ДМС особисто.

В юридичній практиці зустрічаються випадки, коли батько не дає згоду на виїзд неповнолітніх дітей з України. Це може бути викликано розлученням і подальшим конфліктом з дружиною, або місце проживання батька просто невідомо. Якщо мирним шляхом досягти компромісу не вдається, єдиним варіантом вирішення проблеми є звернення до суду.

Особливу увагу слід приділити складанню позовної заяви, оскільки від переконливої аргументації необхідності вивезення дитини за кордон залежить результат судового розгляду.

 Доказом може послужити довідка з медичної установи про потребу в лікуванні за кордоном, якщо метою поїздки є оздоровлення, або письмовий доказ родинних зв’язків, якщо подорож викликана бажання відвідати родичів, які живуть в іншій країні.

Зауважимо, що при виїзді за кордон автомобілем з дитиною до двох років, ви маєте право на його перетин без черги. Проте остаточне рішення приймають прикордонники на місці в залежності від конкретної ситуації.

Отож, вирушаючи у закордонну мандрівку з дітьми, пам’ятайте про особливості таких поїздок та готуйтеся до них заздалегідь.

Якщо Вам необхідно отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон у судовому порядку, або у Вас виникли конфлікти із міграційною службою, туристичним агентством, звертайтесь за консультацією та допомогою до адвокатів Юридичної компанії-Лєгал.

Консультація за телефоном: 048-701-88-71; 068-124-25-85

Адміральський проспект, 25