Юридическая Компания

Спадкування самочинного будівництва

Опубликовано 23 Апр 2019 в Главная | Нет комментариев

   Питання, що стосуються спадкування  є доволі актуальними та різноманітними.

За проханням наших клієнтів, сьогодні розкриємо питання спадкування самочинного будівництва.

Книгою шостою Цивільного кодексу  України від 16 січня 2003 року, регулюються питання спадкування в Україні, якщо спадщина відкрилася не раніше 01.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

За загальним правилом, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Доволі часто виникають питання, коли власники майна на свій розсуд здійснювали добудови житлового дому, господарських споруд, і документи, що є в наявності, не відповідають фактичному майну.

Як прийняти спадщину на самочинне будівництво?

Як правило, при зверненні спадкоємця у встановлений строк (6 місяців) із заявою  до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини,  нотаріус  повинен з’ясувати: відомості стосовно  факту смерті  спадкодавця,  часу  й  місця  відкриття спадщини,  кола  спадкоємців, наявності  заповіту, наявності  спадкового майна, його  складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Завершується оформлення спадкових прав отриманням свідоцтва про право на спадщину. Якщо в складі спадкової маси було майно, набуття права власності на яке виникає з моменту державної реєстрації, то для зміни власника майна необхідна перереєстрація права власності.

До такого майна відноситься: нерухоме майно, земля, транспортні засоби тощо. Саме на такому етапі Ви відчуєте труднощі, якщо в спадкове майно входить самочинне будівництво.

Як правило, нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документа у спадкодавця на нерухоме майно, адже упродовж життя спадкодавець здійснив перепланування, побудував новий будинок чи інше нерухоме майно або ж зробив прибудову до нього, але не ввів в експлуатацію, не зареєстрував його належним чином та не оформив правовстановлюючий документ на таке нерухоме майно.

Така відмова нотаріуса є абсолютно законною.

Законодавчо встановлено: Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Нажаль, такі ситуації досить поширені в нашому житті, тому втрачати надію на спадкування не варто, пам’ятайте, — для оформлення права на власності в порядку спадкування на самочинне будівництво потрібно буде йти другим шляхом – у судовому порядку.

Відразу зазначимо,  що це доволі тяжкий шлях, адже, наше правове поле містить багато проти річних правових висновків з цього приводу.

Наразі, акцентуємо увагу на самі основні моменти, які, на нашу думку, заслуговують увагу:

У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України від 1 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхобтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право па оформлення спадкових прав шляхом звернення  до  нотаріальної  контори  за  отриманням  свідоцтва про  право  на  спадщину. 

Це зумовлено тим, що нормативні акти, які діяли до 1 липня 2004 року, передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до набрання чинності вищезазначеного Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Право власності  на об’єкти самочинного  будівництва  може  бути  визнано  за спадкоємцем, що має право вимагати визнання такого права, виключно за умови наявності документів про право власності на землю або про право користування земелькою ділянкою, що видані на ім’я спадкодавця або спадкоємця, та актів введення будівлі в експлуатацію, якщо їх  наявність  необхідна  відповідно  до  вимог  законодавства,  чинного  на  час  завершення будівництва.

Зазвичай належним відповідачем у справі про визнання права власності в порядку спадкування  на  самочинне  будівництво  є  відповідна  місцева  рада,  до  компетенції  якої належить  вирішення  питання  щодо  розпорядження  землями  відповідних  територіальних громад,  передачі  земельних  ділянок  комунальної  власності  у  власність громадян  та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності; вирішення  питання  вибору,  вилучення  (викупу)  земельних  ділянок,  надання  дозволу  на будівництво  об’єктів  містобудування;  вирішення  питання  щодо  розташування  та проектування  нового  будівництва,  здійснення  реконструкції,  реставрації,  капітального ремонту об’єктів містобудування та упорядкування територій

Статтею 331 ЦК України  передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає при умовах завершення його будівництва, введення його в експлуатацію та державної реєстрації права власності на нього. До завершення законного будівництва особа вважається власником матеріалів, які були використані в процесі створення цієї нерухомості.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України  до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.

Зважаючи на п. 6 постанови Пленуму ВССУ від 30.03.2012 року № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» право власності на самочинно збудовані житлові будинки, будівлі, споруди, інше майно не набувають як особи, які здійснили це будівництво, так і їх спадкоємці. Права спадкоємців щодо самочинно збудованого майна визначаються судом відповідно до положень ст. 1218 ЦК України та з урахуванням роз’яснень, наданих у п. 7 ППВСУ від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування».

Частиною 1 ст. 376 ЦК України  передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Кожна із ознак (умов), передбачені у вищевказаній нормі є самостійними, тому достатньо наявності хоча б однієї з них для визнання будівництва самочинним.

За змістом ч. 1 ст. 376 ЦК України правила про самочинне будівництво і його наслідки поширюються на всі випадки будівництва (реконструкції) всіх типів будівель, споруд та іншого нерухомого майна.

Як зазначено у ч. 2 ст. 373 ЦК України особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

У листі ВССУ від 16.05.2013 р. «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначено: «Рішення суду про визнання права власності на самочинно зведені будівлі та споруди за спадкоємцями має ґрунтуватись на оцінюванні наявних у матеріалах справи документів та інших доказів на підтвердження обставин, за наявності яких можливе задоволення таких вимог, зокрема: рішення компетентного органу про надання земельної ділянки для забудови; ступінь готовності самочинного будівництва; чи порушуються цим будівництвом права та законні інтереси інших осіб; в якому році було зведено самочинні будівлі; відповідність самочинно зведеної будівлі архітектурним, будівельним, санітарним, протипожежним правилам та нормам; наявність акта приймання (прийомки) в експлуатацію або сертифікату відповідності; якщо нерухомість збудована в сільській місцевості, то потрібно встановити чи зареєстрована вона у погосподарській книзі сільської ради».

 Згідно з  пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, якщо будівництво  здійснювалось згідно із законом, то у разі смерті забудовника  до завершення будівництва його права та обов’язки як забудовника  входять до складу спадщини. Отже, якщо об’єкт будівництва не був завершений  спадкодавцем чи не був  прийнятий в експлуатацію,  або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини  входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов’язки, а саме:

  • право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі   цього будівництва;
  • право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця – замінений у порядку спадкування забудовник);
  • право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об’єкт;
  • право одержати на своє ім’я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.    

Із цього приводу Верховний Суд у вказаній постанові зазначив: якщо будівництво велося згідно із законом, то в разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов’язки як забудовника входять до складу спадщини.

Є також справи, де позивачі порушують питання про встановлення факту зведення житлового будинку спадкодавцями за відсутності правовстановлюючих документів, а також документів, які свідчили б про відповідність такого зведення закону та визнання права власності на такі будинки. Така практика є неправильною, оскільки наступне визнання права власності на самочинно збудований об’єкт нерухомості грунтується на попередньому визнанні факту будівництва без урахування визначальної обставини, що це будівництво було самочинне, а, як було зазначено вище, такі будинки не можуть включатися в спадкову масу, оскільки у спадкодавця права власності на цей будинок не виникає.

Треба  зазначити, що кожна справа є індивідуальною, потребує ретельного вивчення документів.  Судова практика розгляду даної категорії  справ також є різноманітною.

При цьому, пам’ятайте, що відмова нотаріуса у видачі Свідоцтва про спадкування також може бути оскаржена в судовому порядку, у разі її незаконності.

У зв’язку із чим, для формування юридично правильного позову, Вам знадобиться допомога адвоката.

Так, підсумовуючи наведене, приходимо до висновку, що процедура  спадкування на самочинне будівництво є  занадто складною та потребує певних юридичних знань та допомоги адвоката  на всіх етапах оформлення спадщини.

За консультацією та правовою допомогою пропонуємо звертатись до адвокатів Юридичної компанії-Лєгал.

 

Наша адреса: Адміральський проспект, 25

Контактний телефон: 048-701-88-71; 068-124-25-85; 097-754-79-48