Юридическая Компания

УРЯД ЗАРЕЄСТРУВАВ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО СТЯГНЕННЯ СУДОВОГО ЗБОРУ З ВІДПОВІДАЧА

Опубликовано 30 Окт 2018 в Новости | Нет комментариев

Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради проект Закону України «Про внесення змін до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України».

Законопроект вносить зміни до частин другої та третьої статті 139 Кодексу, що передбачають повернення позивачу судового збору (або його пропорційної частини) у випадку задоволення судом позову чи його частини незалежно від статусу позивача (орган владних повноважень, суб’єкт господарювання, фізична особа тощо).

Так, пропонується, що при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб’єкта владних повноважень «на сплату судового збору, а також пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз».

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

При цьому проект Закону не поширюється на осіб, що мають пільги щодо сплати судового збору згідно зі статтею 5 Закону України «Про судовий збір».

Водночас варто нагадати, що розробники законопроекту не звернулися до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з метою аналізу щодо можливого погіршення прав і свобод громадян України внаслідок його прийняття.

Уповноважений вважає, що запровадження нового порядку розподілу судових витрат не відповідає завданню адміністративного судочинства щодо захисту фізичних осіб від свавілля органів державної влади та порушує його принципи.

Вона пояснила, що згідно зі запропонованими змінами, у разі задоволення позову немайнового характеру суб’єкта владних повноважень в адміністративний справі сплачений цим суб’єктом судовий збір (а він удвічі більший, ніж у фізичної або юридичної особи) стягуватиметься з такого відповідача. Сьогодні з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.