Юридическая Компания

В Україні стартувала нова судова реформа

Опубликовано 7 Ноя 2019 в Новости | Нет комментариев

7 листопада 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (проєкт № 1008).

Серед основних нововведень у суддівському врядуванні:

cкорочення наполовину складу Верховного Суду – з 200 до 100 суддів і зменшення посадового окладу суддів ВС з 75 до 55 прожиткових мінімумів;

зменшення складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з 16 до 12 членів і його оновлення через конкурс, який проведе Вища рада правосуддя. Термін повноважень нової ВККС – 4 роки.
На посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може бути призначений громадянин України, який володіє державною мовою, має повну вищу юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права не менше 15 років, належить до правничої професії та відповідає критерію політичної нейтральності

Зауважимо, якщо зараз до Комісії входять вісім суддів і по два представники від Державної судової адміністрації, Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, адвокатури та вищих юридичних навчальних закладів, то після перевантаження адвокати і науковці до складу ВККС не входитимуть.

Додамо, у конкурсну комісію увійдуть три члени Ради суддів України і три експерти, запропоновані міжнародними організаціями.

створення при Вищій раді правосуддя Комісії з питань доброчесності та етики. До її складу входять три члени ВРП і три міжнародні експерти. Міжнародні експерти входитимуть до складу комісії протягом шести років, кожен з них призначатиметься на два роки з можливістю повторного призначення.

Комісія оцінюватиме відповідність члена або кандидата (під час спеціальної перевірки) до складу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України принципам добросовісності та етичних норм судді, а також перевірятиме інформацію про суддів Верховного Суду для виявлення дисциплінарних порушень.

Комісія має протягом 30 днів з дня її утворення перевірити членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду).

Комісія зможе вносити подання про звільнення ВККС і ВРП. Зокрема, рішення про звільнення з посади члена Вищої ради правосуддя приймається за поданням Комісії з доброчесності та етики на спільному засіданні ВРП і Комісії. Водночас подання може бути відхилене на спільному засіданні більшістю голосів його учасників, якщо за це проголосувало принаймні два міжнародні експерти – члени Комісії.

Вища рада правосуддя зможе розпочати дисциплінарне провадження щодо судді на основі анонімного повідомлення. Строк здійснення дисциплінарного провадження не може перевищувати 60 днів.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу, завершує процедуру добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу проводить відбір суддів до касаційних судів у складі Верховного Суду із числа суддів відповідних касаційних судів ВС за критеріями професійної компетентності, етики та доброчесності.

Суддівська винагорода встановлюється за єдиними правилами для всіх суддів незалежно від умов проходження ними кваліфікаційного оцінювання.

Під дію Закону України «Про очищення влади» потрапляють тепер керівники Державної судової адміністрації та ВККСУ, які обіймали посади з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року.

Нагадаємо, законопроєкт № 1008 гостро розкритикували в юридичній спільноті. Акцентувалася увага на тому, що до розробки законопроєкту не залучили громадський сектор та профільних експертів, а у самому документі чітко не роз’яснено необхідність проведення тих чи інших змін, наприклад зменшення суддів ВС.

Проти прийняття проєкту, серед інших, виступали, Вища рада правосуддя, Рада суддів України і Верховний Суд, заявивши, що новели створюють загрозу незалежності судової гілки влади.

Додамо, Моніторинговий комітет Парламентської асамблеї Ради Європи запросив думку Венеціанської комісії щодо законопроєкту.