Юридическая Компания

ВАШ АВТОМОБІЛЬ ПОШКОДЖЕНО НА АВТОСТОЯНЦІ? ЩО РОБИТИ В ТАКОМУ ВИПАДКУ?

Опубликовано 14 Янв 2016 в Главная, Статьи на юридические темы | Нет комментариев

Багато автовласників зберігають свої автомобілі на автостоянках. Однак, це не єабсолютною гарантією захищенності транспортного засобу. Про небезпеки, які можуть трапитись із Вашим автомобілем на автостоянці, та як їх уникнути, юристи нашої компанії  детально описали у даній статті.
ЩО ПОВИНЕН ПАМ’ЯТАТИ АВТОВЛАСНИК, ЗАЛИШАЮЧИ СВІЙ АВТОМОБІЛЬ НА СТОЯНЦІ?
Ось кілька основних положень, які повинен засвоїти власник автомобіля, котрий залишає свій автомобіль на автостоянці:
1. Кожен раз, забираючи свій автомобіль зі стоянки, не полінуйтеся кілька разів обійти навколо нього, звернути увагу на найдрібніші невідповідності з первісним виглядом: свіжі потертості на шарі пилу рівномірному на всій поверхні, невеликі вм’ятини, подряпини і відколи, що проглядаються під певним кутом зору, сліди сторонньої фарби і т.п. До речі, в цей час можна виявити кілька несправностей, що впливають на безпеку руху (не горять габарити і поворотники, відсутнє освітлення номерного знака або його забрудненість) або на експлуатаційні властивості (підспущена шина, потьоки масла або охолоджуючої рідини.) Дана вимога також повністю узгоджується з Правилами дорожнього руху (пункт2.3 ПДР).
2. Не просто бажано, а потрібно мати договір про тимчасове зберігання з автостоянкою, в якому повністю прописана відповідальність кожного учасника даного договору. Він є умовою зберігання автомобілів на стоянках і базується на статтях Цивільного кодексу України про зберігання. Згідно ст. 937 ЦК договір зберігання повинен укладатися у письмовій формі. Якщо ж його немає, то до нього прирівнюються розписки, квитанції, платіжні ордери, звичайно, із зазначенням реєстра¬ ційного номера автомобіля. І тому, азбучними істинами при залишенні свого авто на стоянці є наявність хоча б мінімальної кількості вищезазначених документів. Пам’ятайте, це, перш за все, у Ваших інтересах! Адже даний клаптик папірця, по суті, є єдиним документом, який підтверджує, що стоянка прийняла на зберігання Ваше майно вартістю кілька десятків, а то й сотень тисяч грошових знаків. Правда при зверненні до суду доведеться потрудитися доводячи, що стоянка несе матеріальну відповідальність. В наших судах іноді виходять з того, що чек- це всього лише підтвердження оплати за стоянку та надання послуг. Тому, як би ви не хотіли полегшити собі життя, все таки єдиним документом безумовно прийнятним для суду є договір про зберігання транспортного засобу з детальним описом міри відпові-дальності кожного учасника. В даному випадку, при відсутності договору можна звичайно згадати главу 66 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), присвячену зберіганню, а саме, що Ви залишили на стоянці свій автомобіль і це підтверджує квитанція, товарний чек, прибутковий ордер або певний жетон, що застосовує дана стоянка, а це, в свою чергу, свідчить про публічний договір зберігання.
Публічним вважається договір, за яким одна сторона — власник стоянки взяла на себе обов’язок здійснювати надання послуг кожному, хто до неї звернеться (ч. 1 ст. 633 ЦКУ).
Про це так само говориться в ч. 1 ст. 977 ЦКУ. А на підставі ч. 2 ст. 977 ЦКУ за договором зберігання транспортного засобу на стоянках зберігач зобов’язаний не допускати проникнення на них сторонніх осіб і видати транспортний засіб за першою вимогою власника. Тобто, власники стоянки так само несуть відповідальність і за речі, що знаходяться в салоні автомобіля. Чек вам просто зобов’язані видати керуючись Законом України «Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Але в чеку та інших документах відсутня інформація про переданий об’єкт зберігання, його ідентифікацію, опис та ін. Тому вимагайте додаткових гарантій. І власники транспортних засобів, і власники авто¬ стоянок при укладенні договору (неважливо письмового чи публічного) повинні пам’ятати про те, що вони повинні неухильно дотримуватися Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках» від 22.01.1996 р. No115, в яких прописані всі норми, якими керуються обидві сторони — власник транспорту і власник стоянки.

Статтями 10 та 60 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 ЦПК України.
Відповідно до ст. 977 ЦК України якщо зберігання автотранспортних засобів здійснюється суб’єктом підприємницької діяльності, такий договір є публічним.
Пунктом 30 Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 115, на автостоянці повинні вестися: журнал обліку транспортних засобів довготермінового зберігання, журнал обліку транспортних засобів тимчасового зберігання, журнал обліку щоденного та одноразового заїзду і виїзду транспортних засобів, журнал обліку транспортних засобів з пошкодженнями та некомплектних, касова книга, книга скарг та пропозицій, книжки квитанцій.
Відповідно до вимог ст. ст. 208, 218, 936, 937 ЦК України недодержання сторонами письмової форми угоди не позбавляє їх права у разі виникнення спору доводити наявність останньої іншими засобами доказування, до яких, зокрема, потрібно віднести письмові докази (розписки, чеки, платіжні доручення та ін.).
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що проста письмова форма договору зберігання в залежності від речі, що передається на зберігання, та виду діяльності зберігача, може мати вигляд квитанції, чеку, чи іншого документу, яким може бути журнал.
Так сукупність наявних доказів, може свідчити саме про укладання договору зберігання автотранспортного засобу.
Відповідно до ч. 1 ст. 942 ЦК України зберігач зобов’язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі.
Аналогічне положення міститься й у пункті 27 Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 115, відповідно до якого автостоянки гарантують схоронність транспортних засобів, прийнятих на зберігання згідно з цими Правилами, а у разі їх зникнення, розукомплектування чи пошкодження під час зберігання несуть відповідальність у встановленому законодавством порядку.