Юридическая Компания

ВС ВИСЛОВИВСЯ ЩОДО ЗМЕНШЕННЯ ВИТРАТ НА ОПЛАТУ ПРАВНИЧОЇ ДОПОМОГИ АДВОКАТА ЧЕРЕЗ НЕСПІВМІРНІСТЬ

Опубликовано 15 Фев 2019 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Касаційний господарський суд Верховного Суду розглядав заяву про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу у суді касаційної інстанції у справі за позовом військового прокурора в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, квартирно — експлуатаційного відділу до публічного акціонерного товариства про визнання договорів недійсними.

Касаційну скаргу у цій справі було подано Міністерством оборони України, а Верховний Суд відмовив у її задоволенні. 

Відповідач просив стягнути з позивачів на його користь 65 000 грн витрат на професійну правничу допомогу у суді касаційної інстанції. 

Відповідач обґрунтовував заяву про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу складністю справи, а також тим, що адвокатом було виконано великий обсяг робіт. Зокрема, проведено наради з клієнтом щодо погодження тактики захисту та заходів, які вживатимуться ним для захисту інтересів клієнта у суді касаційної інстанції; здійснено вивчення та аналіз касаційної скарги у цій справі (5 000 грн); складено і подано відзив на касаційну скаргу, обсягом більше десяти сторінок (без урахування додатків та реквізитів сторін) (20 000 грн); участь адвоката у судовому засіданні у Верховному, де касаційна скарга була залишена без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін (20 000 грн); гонорар адвоката (20 000 грн). 

Міністерство оборони України заперечувало проти задоволення заяви та зазначало, зокрема, про те, що підготовка відзиву на касаційну скаргу не потребувала проведення аналізу доказової бази, оскільки касаційна скарга зводилась лише до необґрунтованого застосування судами наслідків позовної давності, відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час. МО просило суд врахувати, що стягнення таких витрат призведе до зменшення відповідних видатків на забезпечення функціонування Збройних Сил України, питання з чого є одним з найпріоритетніших на сьогоднішній день.

ВС вирішив задовольнити заяву частково та стягнув з Міністерства оборони України 32 500 грн витрат на професійну правничу допомогу у суді касаційної інстанції.

Суд касаційної інстанції зазначив, що відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

ВС зауважив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. 

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір — обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява N 19336/04). У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Частиною 5 ст. 126 ГПК України встановлено, що у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов’язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 ГПК України).

Верховний Суд дійшов висновку, що витрати у сумі 65 000 грн є неспівмірними із складністю цієї справи, наданим адвокатом обсягом послуг у суді касаційної інстанції, затраченим ним часом на надання таких послуг (підготовка цієї справи до розгляду в суді касаційної інстанції не вимагала значного обсягу юридичної і технічної роботи, адже, адвокат був обізнаним про позицію позивача-2; нормативно-правове регулювання спірних правовідносин не змінювалося), не відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру, а також те, що їх стягнення з Міністерства оборони України становить надмірний тягар для позивача — 2, що суперечить принципу розподілу таких витрат (постанова від 24.01.2019 у справі № 910/15944/17).