Юридическая Компания

Як припинити діяльність фізичної особи-підприємця. Алгоритм дій.

Опубликовано 13 мая 2020 в Главная | Нет комментариев

На сьогоднішній день чимало підприємців опинилися в скрутному становищі через пандемію у світі, зокрема, через введення певних обмежень на території нашої країни. Малий та середній бізнес втрачає клієнтів та прибуток, а відтак, і зовсім припиняє власну діяльність.

Враховуючи викладене, досить актуальним є питання: «Як закрити ФОП?». Більш того, як це зробити правильно та швидко з юридичної точки зору.

Останнім часом закриття діяльності фізичної особи-підприємця (далі за текстом — ФОП) значно спростилося. Відтак, більшість етапів цього процесу можна здійснити в  онлайн режимі.  Проте, з огляду на практику, є дуже багато моментів, на які слід звернути увагу.  У протилежному випадку закриття ФОП відтермінується на місяці, чи навіть на роки.

З чого почати?

  1. Так як статус підприємця втрачається з моменту внесення інформації до Єдиного держреєстру, потрібно звернутися до держреєстратора із заявою, або, як альтернатива – відправити заяву онлайн через сервіс електронник послуг. Так, у разі відсутності підстав для відмови, протягом 24 годин держреєстратор вносить у Держреєстр дані про припинення підприємницької діяльності та надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійного фонду.
  2. Після прийняття рішення про припинення діяльності потрібно закрити усі банківські рахунки ФОП та підготувати пакет документів до податкової щодо зняття з обліку.

Згідно з позицією фіскальної служби, ФОП-єдинник самостійно має подати заяву про відмову від спрощеної системи, зазначивши в ній дату припинення діяльності (п.7 пп. 298.3.1 ПКУ, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.06). У цьому випадку останнім звітним періодом буде вважатися той, у якому податкова отримала від держреєстратора повідомлення про реєстрацію припинення діяльності (п. 294.6 ПКУ). Однак податкова може відмовити щодо зняття з обліку у разу наявності заборгованості зі сплати єдиного податку.

  1. Далі вже складніше. Необхідно подати ліквідаційну звітність до контролюючих органів за місцем реєстрації.

Звіт з ЄСВ необхідно подати протягом 30 календарних днів з дати припинення. Окрім звіту з ЄСВ, відповідно до обраної системи оподаткування ФОП необхідно подати:

  • на загальній системі (за останній рік) — ліквідаційну декларацію про майно і доходи;
  • на єдиному податку — ліквідаційну декларацію платника єдиного податку;
  • ФОП платник ПДВ — ліквідаційну податкову декларацію з ПДВ.

Далі — сплатити єдиний податок та ЄСВ за повний місяць, в якому подано заяву держреєстратору та провести остаточні розрахунки.

  1. На ФОП зареєстровані інші об’єкти? Потрібно скасувати реєстрацію:
  • електронного цифрового підпису;
  • РРО;
  • ліцензій;
  • за необхідності – припинити договори.
  1. Перевірки – найдовший етап припинення ФОП. У податковій дуже часто пропонують написати заяву про проведення аудиторської перевірки у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності. Окрім того, ДФС може прийняти рішення про проведення документальну перевірку (пп. 78.1.7 ПКУ).

Контролюючі органи можуть перевірити за період ведення діяльності ФОП:

  • своєчасність декларування доходів і сплати податків;
  • подання звітності та сплату ЄСВ;
  • банківські виписки по рахункам підприємницької діяльності;
  • книги обліку доходів і витрат;
  • первинні документи (акти, накладні, договори тощо).

Після перевірки в разі переплати податків їх повертають на рахунок фізичної особи в банку за відповідною заявою. А в разі недоплати доведеться закрити борг, а також оплатити ще пеню і штраф.

  1. Пенсійний Фонд України
  • якщо немає найманих працівників – до ПФУ необхідно подати звіт про нараховані суми єдиного внеску за період роботи у звітному році та копію акта перевірки органу ДПС;
  • якщо є наймані працівники – алгоритм дій інший. Адже перед тим як прийняти рішення про закриття ФОП та звернутись до держреєстратора необхідно звільнити та провести відповідні розрахунки з найманими працівниками. ПФУ проводить документальну перевірку щодо правильності обчислення та сплати внесків у 10-денний строк. На підставі виданого акта перевірки проводяться остаточні розрахунки з Пенсійним фондом

В свою чергу нагадуємо, що юристи Юридичної компанії – Лєгал мають значну практику у закритті ФОП (припинення діяльності фізичної особи-підприємця) під «ключ».

 Наші юристи допоможуть Вам з оперативним вирішенням питання щодо припинення діяльності фізичної особи-підприємця, самостійно підготують необхідні документи та звітність.

Тож, якщо Ви прийняли рішення припинити діяльність, звертайсь до Юридичної компанії-Лєгал, ми вам обов’язково допоможемо!

Записатись на консультацію Ви можете за телефоном: 097-754-79-48; 068-124-25-85; 701-88-71