Юридическая Компания

Знесення самочинного будівництва: у справі розбиралася Велика Палата ВС

Опубликовано 21 Июн 2019 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) звернувся до суду із позовом про зобов’язання відповідача знести самовільно споруджений будинок, оскільки під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності було встановлено, що відповідач виконує будівельні роботи без права на їх виконання, чим порушує ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Про це йдеться на сторінці Верховного Суду в Facebook.

Вирішуючи питання щодо юрисдикційної належності спору, Велика Палата Верховного Суду виходила з того, що ДАБІ є суб’єктом владних повноважень, оскільки виконує делеговані повноваження зі здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Спірні правовідносини обумовлені реалізацією позивачем передбачених законодавством повноважень щодо здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності. Здійснення такого державного контролю означає обов’язковість прийнятих за його результатами рішень для підконтрольного суб’єкта, що свідчить про владно-управлінський характер, а отже, й публічно-правову природу таких правовідносин.

Крім того, звертаючись до суду з позовом про знесення об’єкта самочинного будівництва і мотивуючи такий позов порушеннями архітектурних, містобудівних, пожежних, санітарних або інших подібних норм і правил, суб’єкт владних повноважень діє з метою захисту прав та інтересів громади або невизначеного кола осіб від можливих порушень їхніх прав та з метою запобігти можливим суспільно значимим несприятливим наслідкам порушення відповідних норм і правил, а не для захисту своїх приватних прав та інтересів.

Таким чином, Велика Палата ВС дійшла висновку, що справа за позовом такого суб’єкта владних повноважень, який звернувся до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об’єкта, належить до юрисдикції адміністративних судів.

Із повним текстом постанови ВП ВС від 29 травня 2019 року у справі №520/9778/13 (провадження №14-132цс19) можна ознайомитися у відповідному реєстрі.