Юридическая Компания

Стягнення аліментів: наказне та позовне провадження, що обрати

Опубликовано 6 мая 2025 в Новости | Нет комментариев

Найбільш поширеним способом захисту права дітей на аліменти є судовий. У Міністерстві юстиції України нагадали, що існує наказове та позовне провадження для отримання виконавчого документа про стягнення аліментів, та розповіли про їхні особливості.

Судовий наказ – найшвидший спосіб стягнення аліментів.

Справу про його видачу розглядає суд на підставі доданих до заяви документів, без виклику сторін на засідання. Видача відбувається протягом 5 днів із дня отримання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) боржника. За судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах.

Особа може заявити про стягнення аліментів у такому розмірі:

  • на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більш ніж 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;
  • у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Судовий наказ набирає законної сили у день його видачі та має силу виконавчого документа, тобто підлягає примусовому виконанню без видачі виконавчого листа. Ще однією перевагою судового наказу є те, що він не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Якщо особа бажає стягнути аліменти у більшому розмірі, ніж дозволяє стягнення у наказовому провадженні, або ще існує вимога, пов’язана зі встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб, то необхідно звертатись до суду з позовною заявою,

розгляд справи буде відбуватись у порядку позовного провадження.

Сума аліментів, що може бути присуджена дитині в порядку позовного провадження, не передбачає визначення максимально граничного розміру аліментів на дитину. За рішенням суду кошти на утримання дитини можуть стягуватись у частці від доходу відповідача (1/4, 1/3, 1/2) або у твердій грошовій сумі (2000 грн, 3000 грн) щомісяця на дитину.

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів із дня його проголошення, якщо не було подано апеляційної скарги. Для виконання рішення суду видається виконавчий лист, з яким потрібно звернутись до виконавчої служби.