Юридическая Компания

Рада схвалила закон про імпічмент президента

Опубликовано 10 Сен 2019 в Новости | Нет комментариев

10 вересня 2019 року Верховна Рада схвалила у цілому Закон України «Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)» (проєкт № 1012).

Рада спочатку схвалила проєкт за основу, а потім народні депутати визнали законопроєкт таким, що не потребує доопрацювання.

Проект Закону визначає порядок дострокового припинення повноважень Президента України у разі усунення з поста в порядку імпічменту.

Процедура імпічменту ініціюватиметься більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

Для розслідування утворюватиметься спеціальна тимчасова слідча комісія, до складу якої входитимуть народні депутати України (з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій та груп), спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Комісія готуватиме висновки і пропозиції за дослідженими обставинами щодо вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину.

Пленарне засідання Верховної Ради України, на якому розглядатимуться вказані висновки і пропозиції, буде відкритим (за винятком випадків, коли висновки і пропозиції або додані до них матеріали міститимуть інформацію, що становить державну або іншу охоронювану законом таємницю).

Після прийняття Верховною Радою України рішення про звинувачення Президента України Верховна Рада України звертатиметься до Конституційного Суду України (для отримання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту) та Верховного Суду (для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту прийматиметься лише у разі, якщо висновки Конституційного Суду України та Верховного Суду засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України.

Відповідне рішення вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосує не менш як три чверті народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

У разі неприйняття Верховною Радою України постанови про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту вибачиться перед Президентом України.

Нагадаємо, Стаття 102 Закону «Про регламент Верховної Ради України» передбачає, що законопроекти розглядаються Верховною Радою, як правило, за процедурою трьох читань з урахуванням особливостей, встановлених у цій статті.