Юридическая Компания

Чи законне проведення відео зйомки в громадських місцях?

Опубликовано 15 Сен 2021 в Главная | Нет комментариев

У Міністерстві охорони здоров’я планують встановити спеціальні камери у торгових центрах, щоб слідкувати за дотриманням карантинних обмежень з боку громадян. Про це розповів головний санітарний лікар країни Ігор Кузін.

Давайте розбиремо чи законними є такі дії?

Відповідно ст. 307 ЦК України:  1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

  1. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.
  2. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Висновок: Відеоспостереження в громадських місцях дозволяється, якщо проводиться відкрито, тобто фізична особа може вільно дізнатися про факт її знімання на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. В іншому випадку – це порушення норм чинного законодавства України.

Однак існує виключення з вищевказаного правила, а саме відеоспостереження заборонено:

    в місцях, що визнані місцями особистого користування (туалети, роздягальні, ванні кімнати);

    в транзитних будівлях, будівлях суду, урядових будівлях;

    в громадських місцях, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок.

Тобто, для дотримання відкритості відеозйомки необхідно повідомити про це фізичних осіб (клієнтів, споживачів тощо).

Повідомлення здійснюється шляхом розміщення, наприклад, таблички з наступним текстом: “Увага! Ведеться відеоспостереження!”.

Зазвичай таке попередження розміщується на вході до приміщення.  Так, фізічна особа входячи в приміщення автоматично дає згоду, що її зніматимуть (мовчазна згода). Крім того, розміщення відеотехніки не повинно маскуватися. Отже, якщо камери приховані або/та відсутнє попередження про відеоспостереження або зйомку, такий відеозапис є незаконним.

Щодо відповідальності за незаконне відеоспостереження

За незаконне придбання або збут спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а також незаконне їх використання передбачений штраф від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк (ч. 1 ст. 359 КК України).

Крім того особа щодо якої поширили недостовірну інформацію у відео може звернутися до суду за захистом порушених немайнових прав.

Статтею 270 ЦК України визначено види особистих немайнових прав, які підлягають охороні — Відповідно до Конституції України фізична особа має право на життя, право на охорону здоров’я, право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, право на свободу та особисту недоторканність, право на недоторканність особистого і сімейного життя, право на повагу до гідності та честі, право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, право на недоторканність житла, право на вільний вибір місця проживання та на свободу пересування, право на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості.

 Кодексом та іншим законом можуть бути передбачені й інші особисті немайнові права фізичної особи.

 Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України , цим Кодексом та іншим законом, не є вичерпним.


Якщо Ви потребуєте консультація чи правову допомогу, звертайтесь до офісу компанії: м. Одеса, Адміральський проспект 25, оф. 9 або за телефонами: 0977547948; 068-124-25-85

З повагою, Адвокат Л.Я. Єфімова!