Юридическая Компания

ЄСПЛ ВСТАНОВИВ ЧИ ПОРУШУЄ ПРАВА ЛЮДИНИ ОБОВ’ЯЗКОВА ВАКЦИНАЦІЯ

Опубликовано 6 мая 2021 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

✍🏻ЄСПЛ ВСТАНОВИВ ЧИ ПОРУШУЄ ПРАВА ЛЮДИНИ ОБОВ’ЯЗКОВА ВАКЦИНАЦІЯ
🇪🇺Справа VAVŘIČKA та інші проти Чеської Республіки, заява №47621/13 https://cutt.ly/ebmnRRE
Закон Чеської Республіки передбачає обов’язкові планові щеплення.
Внаслідок неявки дітей для вакцинації на батьків було накладено штраф, скасувати який суди відмовились. Крім того, дітей не допустили до дитсадочку.
🔹ЄСПЛ зауважив, що обов’язкова вакцинація є втручанням у право на повагу до приватного життя (ст.8 Конвенції). Воно вважається «необхідним у демократичному суспільстві» для досягнення законної мети, якщо відповідає «нагальній соціальній потребі».
🔹Хоча чеська модель підтримує обов’язкову вакцинацію, це не є абсолютним обов’язком.
Від неї звільняються діти, які мають протипоказання. Ці діти опосередковано захищені від заразних хвороб, доки існує колективний імунітет.
Якщо політики добровільної вакцинації для цього недостатньо, влада може обґрунтовано запровадити її обов’язковість.
🔹Щодо ефективності щеплень Суд посилається на загальний консенсус про життєво важливе значення цього способу захисту від серйозних хвороб.
Що стосується безпеки, то зрідка вакцинація дійсно може бути шкідливою. Однак, наявність протипоказань завжди перевіряється. Підстави для сумніву в адекватності національної системи відсутні.
🔹ЄСПЛ визнає, що недопуск дітей у дитсадочок означав втрату можливості розвивати особистість. Але це було наслідком вибору їх батьками відмови виконувати законний обов’язок, метою якого є захист здоров’я.
Не можна розглядати як непропорційне втручання держави вимогу до тих, для кого вакцинація представляє віддалений ризик, прийняти цей захисний захід як юридичний обов’язок.
Влада не перевищила свободу розсуду, і оскаржувані заходи можна вважати «необхідними в демократичному суспільстві».
Порушення ст.8 Конвенції відсутні.