Юридическая Компания

Набуття майна набувачами за спадковими договорами не є успадкуванням

Опубликовано 21 Июл 2020 в Новости | Нет комментариев

Набуття майна набувачами за спадковими договорами не є успадкуванням:  висновок НПУ щодо надання інформації щодо осіб спадкоємців чи набувачів майна за спадковими договорами.

Комісією Нотаріальної палати України з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності нотаріусів розглянуто питання щодо надання інформації щодо осіб спадкоємців чи набувачів майна за спадковими договорами в рамках Закону України «Про виконавче провадження» та повідомляється наступне.

З правового аналізу частин 8, 13, 14 статті 8 Закону України «Про нотаріат» вбачається, що надання нотаріусом інформації органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю здійснюється в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».

У запиті державного виконавця щодо надання інформації про осіб спадкоємців чи набувачів майна за спадковими договорами обов’язково повинно бути зазначено посилання на конкретну норму Закону України «Про виконавче провадження».

Однак, з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про нотаріат», нотаріус може надавати державному виконавцю довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи не щодо усіх без винятку нотаріальних дій, а лише інформацію про вступ фізичної особи у права спадкоємця.

При цьому такі довідки та документи надаються не будь-якому державному виконавцю, а на обґрунтовану письмову вимогу державного виконавця за конкретним виконавчим провадженням з обов’язковим зазначенням номера виконавчого провадження та реквізитів виконавчого документа, на підставі якого здійснюється виконавче провадження.

Звертаємо увагу на те, що набуття майна набувачами за спадковими договорами не є успадкуванням. Таке набуття виникає на підставі цивільно-правового договору та здійснюється поза процедурою оформлення спадщини.

Набувач майна за спадковим договором не є спадкоємцем. Розширене тлумачення статті 8 Закону України «Про нотаріат» у цій частині не допускається.

Порушення нотаріусом нотаріальної таємниці є підставою для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, а також відшкодування шкоди,  заподіяної фізичним та юридичним особам її розголошенням, а тому наголошуємо на необхідності неухильного дотримання законодавства нотаріусами.