Юридическая Компания

Огляд на стан сп’яніння і без свідків: позиція суду

Опубликовано 2 Дек 2021 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Якщо водія підозрюють у керуванні транспортом у нетверезому стані, поліцейські можуть перевірити його на ознаки сп’яніння і без свідків, але лише за умови обов’язкової відеофіксації.

Про ці законодавчі норми нагадав Хмельницький апеляційний суд у постанові по справі № 676/5808/21, передає «Закон і Бізнес».

За інформацією, викладеною в матеріалах справи, водій Volkswagen Golf керував автомобілем в стані наркотичного сп`яніння. Це підтверджено висновком лікаря обласного закладу з надання психіатричної допомоги.

Судді Кам’янець-Подільського міськрайонного суду визнали водія винним у керуванні автомобілем в стані наркотичного сп’яніння (ч. 1 ст. 130 КУпАП). Але його захисник оскаржив постанову до апеляційного суду, вважаючи огляд недійсним, а протокол – недопустимим доказом вини. Свою позицію він аргументував тим, що працівники поліції не запропонували його підзахисному пройти огляд на стан тверезості на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів, а під час освідування й складання протоколу не залучали свідків. Тож захисник порушника попросив скасувати постанову і закрити провадження.

Апеляційний суд звернув увагу на те, що відповідно до інструкції «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 № 1452/735 , якою керуються патрульні поліцейські у випадку виявлення у водія ознак сп’яніння, огляд на стан наркотичного сп`яніння правоохоронці проводять не на місці зупинки транспортного засобу, а у спеціальному медичному закладі.

Також ХАС вказав на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» № 1231-IX, згідно з яким під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а якщо з якихось причин їх застосувати неможливо – огляд проводиться у присутності двох свідків.

Суд констатував, що як вбачається із відеозаписів «саме (водій Volkswagen Golf) — особа якого зафіксована на відеозаписі та співпадає з особою, яка була встановлена апеляційним судом, проходив огляд на стан наркотичного сп`яніння».

Судді ХАС постановили, що поліцейські дотрималися порядку проведення огляду на стан наркотичного сп’яніння, а висновок місцевого суду про доведеність вини водія у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП – правомірний.

Тож Хмельницький апеляційний суд відхилив апеляційну скаргу захисника водія на постанову Кам`янець-Подільського міськрайонного суду, залишивши її без зміни.