Юридическая Компания

Поставили камеру чи створили на сходах комірчину: як боротися за свої права із сусідами

Опубликовано 27 Авг 2020 в Новости | Нет комментариев

Серед мешканців багатоповерхівок часто виникають суперечності: хтось самовільно створює комірчину у під’їзді, хтось встановлює камери спостереження або самовільно міняє вхідні двері із замками, надбудовує щось (характерно для останніх та перших поверхів). Що у таких випадках робити і як це регулює українське законодавство.

Рішення Київської міської державної адміністрації (КМДА) «Про Правила благоустрою міста Києва» встановлює, що при здійсненні нового будівництва необхідно мати:

— документ на право землекористування;

— дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві;

— будгенплан, погоджений в установленому порядку;

— генплан благоустрою;

— чинний договір про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, виданий Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

При реконструкції та капітальному ремонті будівель і споруд необхідно мати:

— документ на право власності або оренди будинку, споруди;

— розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про дозвіл на проведення робіт з:

— капітального ремонту;

— реконструкції;

— надбудови аттикових та мансардних поверхів;

— документ на право землекористування;

— дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві;

— будгенплан, погоджений в установленому порядку;

— чинний договір про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, виданий Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

При заміні вітрин, вікон, дверей (в разі внесення змін у несучі конструкції):

— документ на право власності або оренди;

— фотофіксація об’єкта (або його частин);

— згода співвласників (при наявності);

— паспорт фасаду (при наявності);

— проектна документація.

Встановлення кондиціонерів, супутникових антен, витяжок:

— документ на право власності або оренди;

— згода власників квартир, приміщень (при необхідності);

— розпорядження виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);

— узгоджена проектна документація.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про:

1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним;

2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;

3) обрання уповноваженої особи співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;

4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком;

5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт;

6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників;

7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком;

8) відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами;

9) прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).

При цьому спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників і не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Тобто, якщо сусід самовільно облаштував комірчину на сходах, можна на зборах підняти це питання, оскільки під’їзд є спільною власністю всіх мешканців. В разі, якщо на порушника вплинути не вдасться – необхідно звернутися з позовом до суду.

Якщо ж особа самочинно встановила у під’їзді відеокамери, то це є теж незаконним. Частина перша статті 307 Цивільного кодексу (ЦК) зазначає, що  фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Таким чином для припинення такої протиправної діяльності можна звернутися до суду.