Юридическая Компания

Що таке сертифікат на знання української мови? І кому та коли він потрібен, далі

Опубликовано 11 Окт 2021 в Главная | Нет комментариев

Набрання чинності деякими положеннями мовного закону зумовило появу неочікуваних труднощів для бажаючих потрапити на публічну службу, а також для отримувачів ліцензії на освітню діяльність.

Так, вимагається екзаменаційне підтвердження рівня знання української мови відповідно до нової класифікації.

Класифікація рівнів володіння державною мовою розробляється і затверджується Національною комісією зі стандартів державної мови з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR).

Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачений список осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків.

Цей перелік дуже широкий: від Президента, Прем’єр-міністра, членів Кабінету Міністрів до керівників інших центральних органів виконавчої влади та їхніх заступників, депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, посадових осіб органів місцевого самоврядування і т.п.

Підпадають під дію закону усі державні службовці, службовці Національного банку, особи офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом, посадові особи Нацполіції.

У цьому переліку, крім суддів та прокурорів, є також і адвокати, і нотаріуси, керівники закладів освіти всіх форм власності і працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Закон вимагає, щоб підтвердження рівнем володіння державною мовою зобов’язані надавати усі особи, які претендують на обрання чи призначення на посади, визначені ч.1 ст.9 закону. І таким документом є державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.

Складати іспит можна на будь-якій локації, незалежно від місця проживання. Перелік іспитових локацій наведений на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови.

Для складання іспиту необхідно:

  • онлайн зареєструватися, зазначивши ПІБ, дату, місце і час складання іспиту (із запропонованих варіантів); при реєстрації в календарі є активними тільки ті дати, на які в обраному центрі є вільні місця, інакше ви побачите повідомлення, що вільних місць у центрі немає, але додавання вільних місць у системі відбувається постійно;
  • прийти на зареєстрований час до обраної локації з документом, що ідентифікує особу, та пристроєм КЕП;
  • скласти іспит, використовуючи платформу.

Якщо іспит складений незадовільно, скласти його знову можливо тільки через 4 місяці.

Результати іспиту встановлюються не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту. 

Запис про позитивний результат заноситься до Реєстру державних сертифікатів. Порядок ведення Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 584.

!Відповідно до Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою претендентам заборонено: спілкуватися в будь-якій формі під час виконання завдань з іншими претендентами або третіми особами; списувати відповіді; використовувати засоби зв’язку, пристрої для зчитування, оброблення, збереження та відтворення інформації, що не передбачені процедурою проведення іспиту; робити помітки, що можуть ідентифікувати особу. Усе перераховане є підставою для припинення іспиту для претендента.

Сам іспит триватиме 30 хвилин.

Варто знати:

Уповноважені установи (організації), які проводять іспити на рівень володіння державною мовою, не надають роз’яснень щодо оцінювання іспитових робіт претендентів, рішень Комісії щодо встановлення результатів іспиту, процедури подання скарг та оскарження результатів іспиту.

Основне призначення уповноважених установ (організацій) – забезпечити належні матеріально-технічні та організаційні умови для проведення іспитів на визначення рівня володіння державною мовою. Їхній обов’язок – ідентифікувати претендентів перед початком іспиту та супроводжувати технічно перебіг іспитової сесії.

Усі питання щодо організації та проведення іспитів, а також їхніх результатів слід спрямовувати на офіційні комунікаційні канали Комісії: info@mova.gov.ua, (044) 235-00-30.