Юридическая Компания

Штраф у сумі 150 000 гривень за укладання ЦПД замість трудового договору: позиція суду

Опубликовано 28 Сен 2022 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі Верховний Суд) підтримав позицію судів першої та апеляційної інстанцій, які відмовили у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця (далі-ФОП) про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпраці в Одеській області.
Колегія суддів Верховного Суду зазначила правомірність призначення та проведення інспекційного відвідування інспекторів праці до ФОП.
Зокрема, на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823, визнається рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, прийняте за результатами аналізу інформації службової записки інспектора праці.
За результатами проведеного інспекційного відвідування ФОП, яка здійснює господарську діяльність в одному з торгівельних центрів Одещини, посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області був складений акт, в якому встановлені порушення статей 21, 24 КЗпП України. Колегія суддів Верховного Суду вважає правильним і обгрунтованим висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що вказані обставини в акті інспекційного відвідування, а саме про те, що особи виконували саме трудову функцію, підпорядковувались правилам трудового розпорядку підприємства, їм було надано робоче місце, необхідне для виконання роботи устаткування, обладнання, фірмовий одяг, ці особи отримували платню не за певний кінцевий матеріальний результат, а за виконану роботу.
Таким чином, правовідносини, які виникли між ФОП та особами, є саме трудовими і повинні були оформлюватись трудовими договорами, а не цивільно-правовими угодами (договорами підряду). Колегія суддів підкреслює, що шляхом укладення з особою цивільно-правового договору порушуються права такої особи, оскільки юридичні та фізичні особи-підприємці, залучаючи працівників до найманої оплачуваної праці та укладаючи з такими особами цивільно-правові договори, замість трудових, позбавляють останніх основних прав та гарантій, встановлених Конституцією України (стаття 43-46) та законами України, а саме: на оплату праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, права на відпочинок, на щорічні і додаткові оплачувані відпустки, права на здорові і безпечні умови праці, на об’єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, на участь в управлінні підприємством, установою, організацією, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування у літньому віці, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів, незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади тощо.
Отже, трьома інстанціями було підтверджено правомірність прийнятої Головним управлінням Держпраці в Одеській області постанови за порушення ФОП трудових прав трьох осіб щодо неналежного оформлення трудових відносин. ФОП зобов’язано сплатити штраф у сумі 150 000 гривень.
Джерело: https://od.dsp.gov.ua