Юридическая Компания

Вас незаконно звільнили? Актуальні поради у 2021 році

Опубликовано 27 Июл 2021 в Главная | Нет комментариев

Чимало людей зіштовхуються з такою актуальною проблемою як незаконне звільнення.

Відтак, постає цілком логічне питання: яке звільнення вважається незаконним?

Відповідь на це питання ми сьогодні з Вами розглянемо. Окрім того, визначимо порядок звернення до суду у разі незаконного звільнення та з’ясуємо, чи є шанси поновитися на роботі і отримати компенсацію за вимушений «прогул».

Для початку, необхідно визначитись із терміном незаконне звільнення. Отож, будь-яке звільнення працівника без його згоди на інших підставах або з порушенням встановленого порядку і буде незаконним.

Нижче наведені найпоширеніші порушення трудового законодавства з боку роботодавців  при звільненні:

  • звільнення з підстави, що не мала місце в дійсності;
  • зазначення ​​іншої підстави звільнення, аніж тої, яка мала місце в дійсності;
  • звільнення без належного документального оформлення дисциплінарних проступків і грубого порушення трудових обов’язків (прогулу, появи в нетверезому стані, порушення правил безпеки, розкрадання тощо);
  • невиплата звільненому працівникові заборгованості по заробітній платі;
  • звільнення з формулюванням скорочення чисельності або штату без проведення реальної процедури скорочення;
  • порушення порядку попередження працівників про майбутню ліквідацію або припинення діяльності роботодавця, скорочення чисельності і штату;
  • звільнення за невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації без проведення належної атестації працівника;
  • звільнення за невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі за станом здоров’я без належного медичного огляду.

Непоодинокі випадки, коли роботодавці самостійно ініціюють звільнення, але пропонуть працівникові написати заяву про звільнення за власним бажанням. З таким варіантом цілком логічно можна погодитись лише у випадку, коли дійсна причина звільнення (її формулювання) здатна «зіпсувати» вам трудову книжку (наприклад, якщо місце дисциплінарний проступок або звільнення провадиться по іншим неприємним мотивам). Але, якщо причина звільнення має усі ознаки незаконної, або взагалі вам невідома – на такий варіант погоджуватись не варто. Адже з таким формулюванням підстав розірвання трудового договору (за угодою сторін, за власним бажанням) ви істотно зменшуєте ймовірність судового захисту ваших прав. І, хоча, при розгляді таких справ суди повинні ретельно перевіряти мотиви, що слугували приводом для подачі заяви про звільнення, і, встановивши, що роботодавець змусив працівника подати заяву про звільнення з роботи, суд повинен визнати звільнення незаконним, довести такий примус буде вкрай важко.

Найпоширеніші порушення трудового законодавства при розірвання трудового договору з найманими працівниками пов’язані з юридичною необізнаністю посадових осіб та недостатнім знанням працівниками власних прав.

Крок перший: де оскаржити незаконне звільнення?

На сьогоднішній день майже єдиний варіант — звернення до суду.

Також можна звернутися зі скаргою до державного інспектора з праці. Ці посадові особи мають право проводити позапланові перевірки щодо дотримання законодавства про працю, видавати роботодавцю обов’язкові до виконання приписи про усунення порушень, притягувати порушників до відповідальності. Але для відновлення на роботі, а тим більше для стягнення заробітної плати та (або) компенсації моральної шкоди, в разі, якщо роботодавець не визнає свої дії незаконними, вам буде рекомендовано звернутися до суду.

Безліч трудових спорів, розглянутих судами, вирішується на користь працівників. Ефективний судовий захист трудових прав працівників цілком можливий, особливо при наявності необхідних знань.

Крок другий: підготовка до звернення до суду

  1. Фундаментом трудових відносин роботодавця та працівника є трудовий договір. Однак, не всі роботодавці видають працівникові примірник укладеного трудового договору. Наявність на руках трудового договору із зазначенням реального розміру заробітної плати є бажаним. Вимагайте від роботодавця укладення договору і видачі вам його примірника завчасно. У момент звільнення це буде зробити важко.
  2. У вашій трудовій книжці повинні бути зроблені записи про прийом і звільнення з роботи.
  3. До пред’явлення позову слід визначитися з вашими вимогами до роботодавця: відновлення на роботі, оплата за час вимушеного прогулу, виплата заборгованості по заробітній платі, зміна запису в трудовій книжці, відшкодування моральної шкоди.

Крок третій: пред’явлення і розгляд позову про поновлення на роботі

За загальним правилом позов подається до районного (міського) суду за місцем знаходження відповідача — тобто роботодавця. Однак, позови працівників по трудовим спорах можуть пред’являтися також за місцем проживання позивача.

Строки звернення до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду є досить обмеженими.  У справах про звільнення — в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

Строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.

У разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 КЗпПУ, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки.

До заяви додаються необхідні для обґрунтування позову документи (докази). Такими доказами можуть бути: наказ про прийняття на роботу, наказ про звільнення, накази про здійснення трудової діяльності, довідка про нарахування та виплату зарплати, наявність трудового договору, допущення працівника до роботи, виконання трудової функції та обсягу робіт, ознайомлення його з правилами внутрішнього трудового розпорядку, показання свідків тощо.

При розгляді спору суд вислуховує сторін, інших учасників процесу, аналізує наявні в справі матеріали. Суд вправі за вашим клопотанням викликати свідків, запрошувати фахівців, експертів, вимагати від вас або у роботодавця необхідні для правильного вирішення справи документи.

В процесі розгляду справи в суді ви можете змінити свої позовні вимоги, збільшити або зменшити їх, змінити предмет, підстави позову, відмовитися від позову. Нерідко розгляд таких справ закінчується укладенням між сторонами мирової угоди. Проте необхідно дуже уважно ознайомитись із умова такої мирової угоди, адже після підписання останньої ви позбавляєтесь права на а повторне звернення до суду з тим же позовом.

Звертаючись за судовим захистом, ви можете розраховувати, на відновлення порушеного права, а також на компенсацію середнього заробітку за період вимушеного прогулу.

У разі незаконного звільнення працівника, з метою відновлення порушеного права можливо або власне відновлення на роботі на колишній посаді, або, в разі визнання звільнення незаконним, зміна формулювання звільнення.

Якщо позов працівника задоволений, то судові витрати, в тому числі судовий збір, стягуються з роботодавця.

При задоволенні позову про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу або за час виконання нижчеоплачуваної роботи, суди повинні в резолютивній частині рішення визначати суму, що підлягає стягненню, а також суму судових витрат і вказувати про негайне виконання рішення. Оскільки законом передбачена оплата за час вимушеного прогулу тільки за шість місяців, відкладати подачу позову не варто.

Законодавство визнає можливим відшкодування незаконно звільненому працівникові не тільки матеріального, а й моральної шкоди. Компенсація за завдану моральну шкоду не поглинається самим фактом поновлення на роботі, а має самостійне юридичне значення (такий висновок зробив КЦС ВС від 13 серпня 2020 року у справі № 127/16375/19). При наявності відповідної вимоги працівника, встановивши, що незаконним звільненням працівнику завдано моральної шкоди, суд повинен стягнути цю шкоду з відповідача. Розмір відшкодування кожного разу визначається судом, виходячи з обставин справи. Критерієм визначення розміру компенсації моральної шкоди є ступінь моральних і фізичних страждань потерпілого, а також ступінь вини порушника. На практиці суди обмежуються стягненням компенсації моральної шкоди в невеликому розмірі.

Виконання судового рішення

Трудовий спір, розглянутий в суді, завершується виконанням судового рішення, а саме реальним здійсненням його розпоряджень (фактичним відновленням на роботі незаконно звільненого працівника, виплатою присуджених працівникові грошей тощо).

Якщо Вам необхідна консультація адвоката або правова допомога при вирішенні трудового спору, звертайтесь до офісу компанії: 65049, м.Одеса, Адміральський проспект, 25 або за контактним телефоном 097-754-79-48; 068-124-25-85

 Юрист компанії Бабець А.