Юридическая Компания

Які договори оренди землі під час воєнного стану вважаються поновленими автоматично?

Опубликовано 8 мая 2023 в Новости | Нет комментариев

Норми законодавства стосовно пролонгації договору оренди землі під час дії правового режиму воєнного стану роз’яснили у Верховному Суді.

На офіційному веб-порталі судової влади України опублікували позицію Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 29 березня 2023 року у справі №563/376/22-ц (провадження № 61-47св23).

Так, за позовом фізособи суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, витребував земельну ділянку з чужого незаконного володіння агропідприємства.

Судові рішення було мотивовано тим, що строк договору оренди спірної ділянки закінчився 13 червня 2022 року, а додаткової угоди до договору про збільшення цього строку не уклали. Згоди та повноважень на укладення й підписання такої угоди іншій особі позивач також не надавав.

Крім того, апеляція не погодилася з доводами скарги про те, що суд першої інстанції проігнорував положення закону України від 24 березня 2022 року №2145-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”, адже законодавець дозволив під час дії воєнного стану вважати поновленими на один рік без волевиявлення сторін договори оренди земельних ділянок саме щоб спростити оформлення відповідних змін для тих сторін, які бажають продовжити ці правовідносини.

КЦС ВС скасував попередні судові рішення й відмовив у задоволенні позову, зробивши наступні правові висновки.

Такий спосіб захисту як визнання правочину неукладеним не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом. Щодо цього висновку існує стала практика Верховного Суду.

У цьому разі власник землі вправі захищати своє порушене право на користування ділянкою, спростовуючи факт укладення ним договору її оренди в мотивах негаторного позову та виходячи з дійсного змісту правовідносин, які склалися у зв’язку із фактичним використанням ділянки.

Ефективним способом захисту права, яке позивач вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні належним йому майном, зокрема шляхом пред’явлення вимоги про повернення таких земельних ділянок. До того ж негаторний позов можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідних ділянок.

Законом №2145-ІХ, який набрав чинності 7 квітня 2022 року, ЗК України доповнено пунктами 27 і 28 розділу X “Перехідні положення”, у яких передбачено, що під час дії воєнного стану вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін договори оренди земельних ділянок, строк користування якими закінчився після введення воєнного стану.

Дані положення втратили чинність 19 листопада 2022 року, коли набув чинності закон від 9 жовтня 2022 року №2698-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель”.

Аналіз наведених положень ЗК України дає підстави для висновку, що в період із 7 квітня 2022 року до 19 листопада 2022 року договори оренди земельної ділянки були поновлені на один рік без волевиявлення сторін договору, строк яких сплинув у цей проміжок часу.

У зв’язку з тим, що строк дії спірного договору оренди закінчувався 13 червня 2022 року, то, згідно з пунктом 27 розділу X “Перехідні положення” ЗК України, він вважається поновленими на один рік без волевиявлення сторін, тобто до 13 червня 2023 року.

“Законом прямо визначено юридичний факт, з яким закон пов’язує поновлення дії договорів оренди саме без волевиявлення сторін, а тому висновки апеляційного суду про те, що така автоматична пролонгація запроваджена законодавцем для спрощення оформлення договорів для сторін, які бажають продовжити ці правовідносини, не відповідає змісту наведених положень закону”, – констатували у КЦС ВС.

Джерело: https://www.yurfact.com.ua/