Юридическая Компания

Законопроєкт про продовження мораторію повернуто Президентом

Опубликовано 11 Авг 2020 в Новости | Нет комментариев

Ухвалений 16 липня Верховною Радою України проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо мораторію на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті (реєстр. № 3640) так і не був підписаний Президентом України.

 10 серпня, він був повернутий до парламенту з президентськими пропозиціями. Про це свідчить запис на сторінці законопроекту на сайті Верховної Ради. Текст пропозицій наразі відсутній.

Як відомо, даний законодавчий акт авторства народного депутата Олександра Дубінського був схвалений та відредагований Комітетом ВР з питань фінансів, податкової та митної політики і 349 голосами народних депутатів без обговорення прийнятий відразу за основу та в цілому у сесійній залі. Тим самим мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті, продовжений до 1 січня 2022 року.

Правники відразу вказали на популізм, антиконституційність, створення лазівки для недобросовісних боржників і, відповідно, антирекламу для українського інвестиційного клімату.

Зокрема, за даними НБУ, після прийняття Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» у 2014 році більша частина валютних позичальників так і не почала обслуговувати свої кредити. Причому, йдеться про 44 тис. договорів на загальну суму 29 млрд грн.

Правники також вказували, що більш адекватне вирішення проблеми валютних позичальників пропонує Кодекс з процедур банкрутства, одним з розділів якого є банкрутство фізичних осіб. Якщо боржник ініціює таку процедуру, то банки готові прощати всю пеню та штрафи, аби хоча б тіло кредиту закрити.

«За моєю практикою, від суми яка встановлена рішенням суду, банки прощають клієнтам 50-70 відсотків (непоганий такий дисконт на купівлю житла). Раніше банки впирались, тому що була надія легкої наживи, але після 2014 року зрозуміли, що це утопія, і їм вигідніше отримати хоча б тіло кредиту, щоб вийти з цієї боргової ями», — ділиться своїм досвідом приватний виконавець Дмитро Куліченко.

Якщо Президент підпише цей законопроект, то можна розпрощатись з мрією про іпотеку під 10% у вересні, вважає експерт з питань банкрутства Ігор Ніколаєв.

«Одним із визначальних принципів верховенства права є якість та чіткість закону, який нерозривно пов’язаний з його передбачуваністю. Проект закону № 3640 не відповідає цим складовим верховенства права. Причому, від слова «абсолютно». Текст проекту, без огляду на обсяг, містить значну кількість колізій та неузгодженостей», — таку думку висловив адвокат, співавтор Кодексу з процедур банкрутства Юліан Хорунжий.

Зрештою, навіть міністр юстиції Денис Малюська звернувся до Президента України з проханням ветувати даний законопроект, адже обов’язок платити борг і виконувати договірний обов’язок – це базис капіталізму та ринкової економіки, тому відхилення від обов’язку сплачувати борги повинно бути цивілізованим та справедливим.

Очевидно, ця позиція була сприйнята Президентом України.