Юридическая Компания

КАС ВС висловився щодо поновлення строку на апеляційне оскарження у разі повторного подання апеляційної скарги

Опубликовано 5 Дек 2019 в Новости, Новости судебной практики | Нет комментариев

Суд задовольнив адміністративний позов особи про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП.

Департамент патрульної поліції Національної поліції України оскаржив рішення суду в апеляційному порядку, але ухвалою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу було повернуто на підставі пункту 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач вдруге подав апеляційну скаргу, яку було залишено без руху та встановлено десятиденний строк з моменту отримання даної ухвали для усунення зазначених в ній недоліків, шляхом подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням інших поважних підстав для поновлення строку апеляційного оскарження.

Департамент патрульної поліції Національної поліції України Департаментом патрульної поліції Національної поліції України подав до суду заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, але ухвалою апеляційного адміністративного суду у відкритті апеляційного провадження відмовлено з підстав, визначених пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України.

Відповідач оскаржив ухвалу апеляційного адміністративного суду та у апеляційній скарзі зазначав про те, що право на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції було реалізовано у встановлений законом строк шляхом подання первісної апеляційної скарги протягом десяти днів з дня вручення копії рішення суду, а повторна апеляційна скарга була подана у найкоротший строк з моменту отримання скаржником ухвали суду про повернення апеляційної скарги, тому процесуальний строк на подання апеляційної скарги був пропущений з поважних причин.

Касаційний адміністративний суд задовольнив касаційну скаргу, скасував ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу направив до апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.

Колегія суддів зазначила, що сам по собі факт повернення апеляційної скарги не є поважною причиною пропуску строку. Утім, при вирішенні питання про поважність наведених скаржником причин, суд має враховувати також і ті обставини, які стали підставою для повернення попередньоподаної апеляційної скарги, а також період часу, який сплинув з моменту, коли особа дізналась про відповідне рішення суду.

Суд роз’яснив, що специфіка повернення апеляційної скарги з підстав, визначених пунктом 1 частини четвертої статті 298 КАС України, полягає, зокрема в тому, що у разі відсутності доказів на підтвердження повноважень особи, яка підписала апеляційну скаргу, остання без руху не залишається і у скаржника в силу вимог закону відсутній час на усунення недоліків такої апеляційної скарги.

За таких обставин, реалізація проголошеного частиною восьмою статті 169 КАС України права на повторне звернення з апеляційною скаргою могла бути вчинена у найкоротший термін, з моменту отримання ухвали про повернення апеляційної скарги з підстав, визначених пунктом 1 частини четвертої статті 298 КАС України.

З урахуванням дати супровідного листа про направлення скаржнику ухвали апеляційного суду про повернення апеляційної скарги та строку пересилання поштового відправлення, КАС дійшов висновку, що скаржник у найкоротші строки, тобто без невиправданих затримок та зайвих зволікань, скористався своїм правом на повторне подання апеляційної скарги, у якій просив також поновити строк на апеляційне оскарження.

А суд апеляційної інстанції, постановляючи ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження у зв`язку з пропуском строку апеляційного оскарження Департаментом патрульної поліції Національної поліції України, вказаних обставин не врахував.

Верховний Суд зазначив, що у цьому випадку скаржник не допустив необ`єктивного зволікання з поданням апеляційної скарги. При цьому пропуск строку на апеляційне оскарження є незначним і перегляд судового рішення суду першої інстанції не порушить принципу res judicata (остаточне рішення) (постанова від 20.11.2019 у справі № 209/1396/19(2-а/209/50/19).