Юридическая Компания

Нотаріуси вимагають скасувати прийняття Закону про автоматичний перехід прав на землю при купівлі нерухомості

Опубликовано 9 Фев 2021 в Новости | Нет комментариев

Парламентом прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об’єкта нерухомості» (законопроєкт № 850). Цим Законом встановлено «автоматичність» переходу прав користування земельною ділянкою при переході права власності на розташовану на ній будівлю, споруду від землекористувача до нового власника майна. Розповіли ми й про серйозні зауваження, які цей Закон викликає у юристів.

І ось вже й Нотаріальна палата України звернулася до народних депутатів з проханням скасувати рішення про прийняття цього Закону, оскільки він:

  • порушує права фізичних та юридичних осіб;

  • суперечить Конституції України, положенням та принципам чинного законодавства, нормам міжнародного права;

  • створює умови для рейдерського захоплення земельних ділянок, ухилення від сплати податків та зменшення надходжень до держбюджету, зниження інвестиційної привабливості України.

У зверненні НПУ зазначається, що вказаний Закон всупереч ЗКУ не визначає статус земельної ділянки як окремого об’єкта права власності, а отже надає йому інший (похідний) правовий статус. Згідно із нормами ЗКУ та ЦКУ, перехід права власності на земельну ділянку можливий лише в спосіб, визначений законом, зокрема на підставі договорів, які підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню. Під час нотаріального посвідчення договорів про відчуження нерухомого майна нотаріус перевіряє низку фактів, законність та достовірність документів тощо. Запровадження так званого «автоматичного» переходу права власності означає, що всі ці перевірки не будуть здійснюватися. Тобто, в результаті такої угоди будуть порушені права третіх осіб, зокрема права кредиторів, орендарів, а також виникатимуть ситуації відчуження земельних ділянок без відома їх дійсних власників або співвласників.

Окрім того, принцип «автоматичного» переходу права власності суперечить Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

«Автоматичний» перехід права власності надає можливості для рейдерського захоплення земельних ділянок та створення схем виведення земельних ділянок з-під обтяжень. Це послабить захист приватної власності в Україні, що призведе до збільшення кредитних ставок та істотно погіршить інвестиційну привабливість нашої держави, упевнені у НПУ.

Джерело: ЛігаЗакон