Юридическая Компания

Оренда державного та комунального майна через електронні аукціони: Кабмін затвердив новий Порядок

Опубликовано 4 Июн 2020 в Новости | Нет комментариев

3 червня, Уряд затвердив новий Порядок передачі державного та комунального майна в оренду. Постанову Кабінету Міністрів України  «Деякі питання оренди державного та комунального майна» прийнято з доопрацюванням протягом 3-х днів.

Зазначимо, що відповідною постановою впроваджується новий механізм передачі майна орендарю шляхом проведення електронного аукціону.

«Постанова спрямована на підвищення ефективності орендних відносин, спрощення та осучаснення процедури оренди державного та комунального майна, забезпечення конкурентоспроможності  державного та комунального майна у відносинах оренди та спрямований на пожвавлення економічного розвитку процесів, залучення додаткових інвестицій, посилення захисту прав орендарів тощо», — йдеться у пояснювальній записці.

Проблема, яка потребує роз’яснення

Необхідність прийняття проекту постанови зумовлена вирішенням проблем, які виникають під час надання державного та комунального майна в оренду фізичним та юридичним особам.

На даний час у сфері державного та комунального майна спостерігаються такі проблеми:

1) відсутня єдина прозора та ефективна процедура передачі в оренду державного та комунального майна;

2) існуючий процес передачі майна в оренду характеризується значною неефективністю, а саме: асиметрією інформації, технічними проблемами із доступом до торгів, нерівністю доступу до конкретних торгів, у яких переважно беруть участь лише клієнти конкретного організатора торгів тощо;

3) до конкурсів в передачу в оренду державного та комунального майна обмежений доступ потенційних орендарів та, відповідно, ресурсів, які можуть бути вкладені в економіку  України;

4) відсутність ефективного контролю  та моніторингу за результатами передачі майна в оренду  призводить до відсутності аналітики щодо їх ефективності;

5) за роки незалежності України відбулось накопичення великої кількості  неліквідованого майна у державному та комунальному секторі, на утримання якого витрачаються значні суми державних та комунальних коштів;

6) передача в оренду державного та комунального майна є неефективною та повільною, що призводить до недотримання  державою та територіальними громадами коштів від оренди державного та комунального майна;

7) у суспільства та інвесторів відсутня довіра до прозорості, чесності та ефективності процесу  передачі майна в оренду.

Тож, з метою вирішення цих проблем  03.10.2019 Верховною Радою був прийнятий новий Закон України «Про оренду  державного та комунального майна» на виконання якого має бути прийнятий проект постанови.

Що пропонується

Постановою впроваджується передача майна орендарю шляхом проведення електронного аукціону, оприлюднення інформації за результатами аукціону, запровадження онлайн-моніторингу.

Зокрема встановлюється, що до початку роботи електронної торгової системи Порядок у частині внесення (виключення) та оприлюднення інформації в електронній торговій системі, надсилання інформації про потенційний об’єкт оренди, подання заяв на оренду в електронній торговій системі, оприлюднення в електронній торговій системі переліків, договорів оренди, укладених без проведення аукціону, змін і доповнень до договорів оренди, що передбачені статтями 5, 6,11,14 частиною 8 статті 15, частиною 6 статті 16 Закону (в частині роботи електронної торгової системи), застосовується у такий спосіб:

шляхом оприлюднення на офіційних веб-сайтах орендодавців, а також у друкованих засобах масової інформації, якщо це передбачено рішенням представницького органу місцевого самоврядування або уповноваженого ним органу;

шляхом внесення, подання надсилання в паперовій формі або в електронній формі (без використання електронної торгової системи).

Надсилання інформації про потенційний об’єкт оренди до початку роботи електронної торгової системи може здійснюватися через електронну торгову систему в разі наявності такої технічної можливості.

Пункт 150 Порядку в частині надання чинним орендарем згоди на сплату орендної плати, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, попередньої згоди на сплату орендної плати, що є рівною ціновій пропозиції учасника з наступною за  величною ціновою пропозицією, шляхом натискання відповідної електронної кнопки, вступає в дію з моменту з появи відповідної технічної можливості в електронній торговій системі. До початку роботи електронної торгової системи згода (попередня згода) надається шляхом подання заяви про надання такої згоди у формі, визначеній Фондом державного майна разом з підписаним протоколом аукціону у порядку та строки, визначені Законом і Порядком.

Пункти 64, 86, 150, 153 Порядку в частині оголошення в електронній торговій системі аукціонів застосовуються шляхом оголошення автоматичного оголошення аукціонів електронною торговою системою з моменту появи технічної можливості в електронній торговій системі. До моменту появи такої можливості  оголошення аукціонів в електронній торговій системі здійснюється  орендодавцем у порядку та строки, визначені Законом і Порядком.

Новий Порядок поширюється на передачу в оренду державного та комунального майна, що знаходиться на балансі державних та комунальних підприємств, державних та місцевих органів, Національної та галузевих наук тощо.