Юридическая Компания

Порушення правил самоізоляції після закордонної поїздки. Чи законне притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу

Опубликовано 16 Июн 2021 в Главная | Нет комментариев

Сезон літніх відпусток відкритий. Бажаючих поніжитись на закордонних пляжах все більшає.

Проте, обмеження, яке встановив Уряд, у вигляді самоізоляції на протязі 14 календарних дній із контролем «Дія вдома», ніхто не скасовував.

Повертаючись додому, зазвичай відпочиваючі, або надають ПЦР тест із негативними показниками на хворобу COVID-19, або беруть на себе зобовязання самоізолюватись.

Розглянемо наступний випадок, наприклад, з якихось причин, Ви порушили самоізоляцію, мобільний додаток виявив таке порушення. Що буде далі, яка відповідальність?

До суду, по місцю реєстрації Вашого проживання, надійде Протокол про притягнення Вас до адміністративної відповідальності, в якому, зазвичай, вказується наступне:  «Під час здійснення прикордонного контролю в пункті пропуску «____»  на виїзд/вїзд з України був виявлений гр-н України ОСОБА, який будучи особою, яка підписала інформаційну згоду на самоізоляцію, залишив місце мешкання вказане в згоді, чим порушив вимоги постанови КМУ № 211 від 11.03.2020 та Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Надалі розглянемо законність притягнення Вас до адміністративної відповідальності.

Стаття 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Вказана норма права є бланкетною, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов`язково повинно бути посилання на конкретну норму нормативно-правового акту, яким встановлюється відповідні правила та якої не дотрималася особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.

Зазвичай у наданих протоколах про адміністративні правопорушення немає жодних відомостей про те, який саме режим карантину порушує ОСОБА_1 , що притягується до відповідальності, та якою нормою правового акту ці правила встановлено та не вказано місце такого порушення.

Варто знати, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.

Крім того, у п. 4 Постанови КМУ № 211 від 11.03.2020 р., на яку посилається поліція у протоколі, зазначається перелік осіб, які потребують самоізоляції.

Зокрема особами, які потребують самоізоляції, є: особи, які мали контакт з хворим на COVID-19, крім осіб, які перебували у засобах індивідуального захисту у зв`язку з виконанням службових обов`язків; особи, щодо яких є підозра на інфікування, або особи, які хворіють на COVID-19 та не потребують госпіталізації; особи, які досягли 60-річного віку, крім осіб, які здійснюють заходи, пов`язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність об`єктів критичної інфраструктури.

У цьому ж пункті цієї Постанови також зазначається про те, що лікуючий лікар хворого або особи з підозрою на інфікування COVID-19 визначає строк самоізоляції на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров`я. Працівники державних установ Міністерства охорони здоров`я епідеміологічного профілю визначають персональний перелік осіб, які потребують самоізоляції у зв`язку з контактом з хворим на COVID-19 та вносять інформацію до відповідних інформаційних систем.

У разі призначення зобов`язання щодо самоізоляції особа зазначає місце своєї самоізоляції та інформацію про засоби зв`язку (номер телефону), короткі відомості про стан здоров`я та хронічні захворювання на час самоізоляції (за згодою особи); повідомляється, що за надання неправдивих відомостей про місце своєї самоізоляції, інформації про засоби зв`язку, недотримання режиму самоізоляції особу буде притягнуто до адміністративної відповідальності, а у випадку порушення режиму самоізоляції, що призвело до тяжких наслідків, в тому числі смерті третіх осіб, до кримінальної відповідальності.

До відповідних інформаційних систем (зокремадо мобільного додатка Єдиногодержавного веб-порталу електронних послуг) вноситься інформація про прізвище, ім`я, по батькові особи, дату її народження, місце самоізоляції та засоби зв`язку (номер телефону), чи особа проживає сама, чи є можливість піклування про неї іншими особами в період самоізоляції. За згодою особи також вносяться короткі відомості про хронічні захворювання та стан здоров`я на час самоізоляції.  Особи, які потребують самоізоляції, можуть внести самостійно інформацію до мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг за умови наявності технічної можливості.

Особи, які потребують самоізоляції, зобов`язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.

Тому необхідно знайомитись із матеріалами справи, та зясовувати наступне:

  • чи наявні відомості про те, що ОСОБА входить до переліку осіб, що потребує самоізоляції.
  • хто призначив  зобов`язання щодо самоізоляції
  • строк такої самоізоляції
  • чи здійснено повідомлення про відповідальність за порушення режиму самоізоляції

Зазвичай, такі відомості у Протоколі відсутні, тому суди закривають провадження по справі у звязку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Щодо розміру штрафів за порушення правил самоізоляції, то їх планували встановити на рівні 3400-8500 грн., але законопроект не підтримали.

Якщо Вам необхідна консультація адвоката або правова допомога, звертайтесь до офісу компанії: м.Одеса, Адміральський проспект, 25 або за контактним телефоном 0977547948

З повагою, адвокат Л.Я. Єфімова!