Юридическая Компания

Залиття квартири. До Вас звернулись із позовом щодо відшкодування вартості шкоди, відновлюваного ремонту, що спричинені залиттям квартири. Що робити?

Опубликовано 20 Ноя 2020 в Главная | Нет комментариев

Сьогодні ми підготували для Вас інформаційну статтю, яка стане в пригоді, тому, кого зазначають винним у залитті квартири.

По-перше, варто розібратись чи дійсно ви є винною особою.

Для цього перш за все необхідно встановити джерело залиття та в чиїй зоні відповідальності воно знаходиться.

При цьому, потрібно пам’ятати, що залиття квартири може статись внаслідок неналежного стану внутрішньо будинкових систем централізованого опалення та гарячого водопостачання в будинку, технічне обслуговування якого покладається на певне комунальне підприємство.

Зазвичай є договір, відповідно до якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе обов’язок надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем центрального опалення та гарячого водопостачання: мережі, арматура на них прилади та обладнання, які розміщені в межах будинку та виконання робіт з усунення аварійних ушкоджень на внутрішньо будинкових системах.

Виконавець зобов’язаний здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень, утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування внутрішньо-будинкових систем, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені цим договором.

В такому разі, Відповідальність за залиття квартири в результаті течі стояка водопостачання покладається на ВИКОНАВЦЯ послуг з технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем опалення та водопостачання, такого ж висновку притримується Верховний суд у справі № 639/101/17 від 07.02.19.

По-друге, варто також знати, що утримання та ремонт (своєчасна заміна) внутрішньоквартирних мереж водопостачання є обов᾿язком власника квартири, — відповідно до пункту 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про механізм впровадження Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 572 від 8 жовтня 1992 року, пунктів 3.7, 5.3 наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» № 76 від 17 травня 2006 року, статті 151 ЖК України, статті 10 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду».

Коли, виникають складності у визначенні винуватості обслуговуючого підприємства чи власника квартири, на допомогу приходить будівельно-технічна експертиза, яку можна замовити як самостійно, так і за ухвалою суду.

Також звертаю увагу, що у разі залиття квартири складається Акт про залиття. Але, відповідно до вимог законодавства, кожен окремий акт варто аналізувати індивідуально, тільки тоді можливо прийти до висновку чи є такий акт доказом вашої вини чи навпаки.

Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт, форма якого передбачена додатком № 4.

Вказаний акт складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було залито.

Згідно Додатку № 4 та роз`яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України щодо ремонту квартири після залиття (лист від 29.12.2009 р. N 12/20-11-1975) в акті повинні бути відображені: дата складання акту (число, місяць, рік); прізвища, ініціали та займані посади членів комісії; прізвище, ім`я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди; адреса квартири, поверх, форма власності; прізвище, ім`я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття; адреса квартири, поверх, форма власності; характер залиття та його причини; завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість); висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Тобто, якщо складений Акт не відповідає зазначеним вимогам, не містить вище наведену інформацію, такий Акт не може бути належним доказом для суду та не підтверджує нічого, окрім факту залиття.

Неналежно складений акт про залиття квартири є недопустимим доказом та не може бути прийнятий судом. Така позиція узгоджується з постановами Верховного Суду від 21.02.2018в справі №?2-1974/11, від 10.05.2018 в справі №465/2120/14-ц, постановою Верховного Суду України від 23.08.2017р. № 6-2125цс16.

Згідно із роз’ясненнями, наданими у постанові Пленуму Верховного Суду України № 6 від 27.03.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних  справ про відшкодування шкоди» розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв’язок та є  вина зазначеної особи.

Але, якщо до Вас вже звернулись із таким позовом, не потрібно бути пасивним учасником, так як цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини завдавача шкоди.

Якщо у процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди. З огляду на наведене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності і диспозитивності цивільного процесу, положень ЦК України щодо відшкодування шкоди, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності вини у завданні шкоди.

Тож необхідно звернутись до адвоката, який допоможе розібратись конкретно у Вашій ситуації та вибере певну правову позицію, підготовить відзив на позовну заяву, тощо.

Якщо Вам необхідна консультація адвоката по факту залиття квартири, відшкодування шкоди, спричиненої залиттям квартири, допомога у підготовці позовної заяви чи відзиву на позовну заяву, звертайтесь до офісу компанії: м. Одеса, Адміральський проспект, 25, оф. 9, Юридична компанія-Лєгал

Або за телефонами: 097-754-79-48; 068-124-25-85; 048-701-88-71

З повагою, адвокат Єфімова Л.Я.!